Przejdź do treści

Arktyczne mrozy na Półwyspie Skandynawskim. Temperatury spadły do -35 st. Celsjusza.

Na przeważającej części Półwyspu Skandynawskiego oraz w Laponii temperatury znów bardzo mocno spadły. Mapy temperatur pokazały minimalne temperatury rzędu -35 st. Celsjusza. Trochę tego chłodu spłynie do Polski w tygodniu.

Reklama

Arktyczne mrozy na Półwyspie Skandynawskim

Północna Skandynawia od kilku dni zmaga się z bardzo niskimi temperaturami. Na płaskowyżu Finnmark, między Kautokeino i Karasjok, temperatura spadła w poprzednią niedzielę do -35°C. Po kilku dniach wyższych temperatur arktyczny mróz znów dał o sobie znać. W dniu dzisiejszym w wielu miejscach temperatura w dzień spadła poniżej -20 st. Celsjusza. A miejscami na północy do -35 st. Celsjusza.

Zaskoczenie jest tym większe po poprzedniej jesieni, kiedy to meteorolodzy donosili o najgorętszym październiku i początku listopada, jaki kiedykolwiek zmierzono na Półwyspie Skandynawskim. Średnia temperatura wynosiła 6,7 °C powyżej normy w całej Arktyce.

Silne mrozy ogarniają również najbardziej wysunięte na północ wybrzeża Norwegii. Tam wody arktyczne są wolne od lodu dzięki temu, że płynie Prąd Zatokowy. W Kirkenes, na granicy z Rosją, termometry w sobotę wskazały -25°C.

arktyczne mrozy, półwyspie skandynawskim,
Kirkenes, północna Norwegia. Zdjęcie: Thomas Nilsen

Reklama