Przejdź do treści

Australia, Queensland 19.10.2021. Potężne gradobicie.

Australia, Queensland 19.10.2021 – przez Bloomsbury i Yalboroo, na północ od Mackay w północnym Queensland przeszła superkomórka burzowa niosąca gradziny prawdopodobnie największe od czasu rozpoczęcia zapisów meteorologicznych. Niektóre gradziny miały ponad 16 cm średnicy.

Australia, Queensland

Australia. Grad o średnicy 16 cm

Reklama

Poprzedni rekord Australii to 14 cm średnicy gradzin. Rekord świata natomiast to 23,6 cm średnicy. Gradzina tak spadła w mieście Villa Carlos Paz w pobliżu Cordoby w Argentynie w 2018 roku.
Takie gradobicia nie dość że są niszczycielskie to jeszcze śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Prędkość jaką osiągają takie gradziny to ponad 100 km/h.

Mieszkaniec Proserpine Christopher Harvey jechał do miasteczka Mackay, gdy gdy rozpoczęło się gradobicie. Wśród dużych gradzin zaczęły pojawiać się te rekordowo wielkie.

Reklama

„Zatrzymałem się i zdałem sobie sprawę, jak duży był grad. Widziałem, że kierowca przede mną miał już uszkodzoną przednią szybę”
„[Była] większa niż piłka tenisowa… „Nawet godzinę później mimo roztapiania się gradzina jest nadal większa niż moja ręka.” – powiedział.

Harvey dodał, że żyjąc w tropikach, nigdy nie widział gradu tej wielkości. On jak i inni kierowcy na drodze superkomórki nie doznali większych obrażeń. Samochody jednak zostały mocno uszkodzone.

W ostatnich dniach pogoda w Australii jest bardzo niestabilna. Biuro Meteorologii ogłosiło we wtorek po południu ostrzeżenie pogodowe dla części środkowego i północnego Queensland.

Reklama

Pozostałe wiadomości.

Reklama