Przejdź do treści

Bałtycki efekt jeziora na Wybrzeżu w sobotę i niedzielę. Możliwe burze śnieżne.

Bałtycki efekt jeziora na Wybrzeżu w sobotę i niedzielę. Możliwe burze śnieżne. W sobotę przed południem rozpoczął się efekt jeziora nad Bałtykiem. Przynosi on opady oraz silniejszy wiatr, w szczególności na Wybrzeżu.

Bałtycki efekt jeziora na Wybrzeżu w sobotę. Możliwe burze śnieżne.

Spływ powietrza z północy

Reklama

Niż który w ostatnich godzinach psuje pogodę w Polsce, zaciąganie chłodne masy powietrza z północy Europy. Te po napłynięciu nad cieplejszy Bałtyk przyczynią się do uruchomienia wzmożonej konwekcji.

YouTube player

Bałtycki efekt jeziora na wybrzeżu w sobotę

Jest to typowy efekt jeziora, który występuje na wybrzeżu. Pojawią się chmury konwekcyjne przemieszczające się znad Bałtyku nad Wybrzeże oraz w głąb lądu. Chmury te przynosić będą punktowe, ale intensywne opady śniegu. Padać też mogą wyładowania.

Reklama

Największa intensywność śnieżyc będzie miała miejsce w sobotę po południu i nocą z soboty na niedzielę.

Efekt jeziora – jak powstaje?

Otóż próba uniesienia się „ciepłej” pary wodnej znad wód powierzchniowych sprawia, że trafiając na znacznie chłodniejszą warstwę, zaczyna ona bardzo szybko kondensować. (Pamiętajcie, że „Jesteśmy” nad wodą, więc wilgoci jest sporo) Szybkie unoszenie się i kondensacja sprawiają, że bardzo szybko tworzą się chmury pionowe / konwekcyjne.

Są one „zasilane” jeziorem lub morzem. W bardzo krótkim czasie okazuje się, że powstaje wielka, rozległa strefa opadu konwekcyjnego, który wędrując nad ląd, przynosi bardzo intensywne opady śniegu, które w parę chwil mogą dosłownie „zasypać” Wasz Świat.

Reklama

Gdy przestaniesz zasilać baterię, w końcu się rozładuje. Tak jest i tym razem. Po przejściu chmury nad ląd powoli i sukcesywnie spada jej wydajność opadowa. Niestety, jeśli adwekcja chłodu i gradient pionowy (różnica) temperatury nadal są spore, to powstają kolejne chmury i taka śnieżyca, może trwać nawet do kilku godzin – coś w stylu „training storms” -czyli burza jedna po drugiej.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia. (lowcyburzpim.pl)

Inne wiadomości

Reklama