Przejdź do treści

Bardzo niebezpieczna sytuacja pogodowa w najbliższy weekend. Wstępny komunikat.

Bardzo niebezpieczna sytuacja pogodowa w najbliższy weekend. Wstępny komunikat,

Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook

Reklama

Najprawdopodobniej w najbliższy weekend nad naszym krajem, a zwłaszcza nad południową i centralna Polską zaistnieją dogodne warunki do powstawania bardzo silnych burz. Wszystko spowodowane będzie zalegająca bardzo ciepłą i zasobną wilgoć masą zwrotnikową powietrza z południowego-zachodu kontynentu europejskiego. Dodatkowo nadejdzie chłodny front atmosferyczny i związana z nim strefa frontów. Dodatkowo zaznaczy się również ośrodek niskiego ciśnienia, który dodatkowo wzmocni burze wraz z cyklogenezą nad Polską.

Pierwsze burze

Pierwsze gwałtowne burze będą mogły występować już w piątek w województwach zachodnich naszego kraju. Wstępnie najbardziej zagrożone będą obszary Dolnego Śląska oraz województwa zachodniopomorskiego i częściowo Lubuskiego. Z biegiem czasu burze nadal silne mają postępować dalej w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim. Modele z najlepszą rozdzielnością sugerują już nam w ten dzień nadejście potężne układu wiatrowego znad terenu Niemiec nad Dolny Śląsk. Model SWISS przewiduje porywy wiatru w granicach 110-120 km/h, lecz na razie te wyliczenia traktuje z przymrużeniem oka.

YouTube player

Sobota

Reklama

Sobota to będzie kolejny bardzo burzowy dzień i pierwszy zapewne bardzo silny incydent burzowy. Energia CAPE ma osiągnąć powyżej 2000-2500 j/kg! Modele sugerują najgorszą sytuację w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim oraz częściowo również w łódzkim i mazowieckim. W następnych godzinach burze swym zasięgiem mają również objąć swym zasięgiem województwa wschodnie Polski. Nie wyklucza się powstania układu Mezoskalowego z sygnaturą bow echo lub rozbudowaną linię szkwału. Niestety warunki do powstania trąb powietrznych będa na dobrym poziomie.

Niedziela i poniedziałek

Niedziela i poniedziałek to będą zapewnie bardzo niebezpiecznie kolejne burzowe dni. Zwłaszcza niedziela, kiedy to modele GFS i ICON-EU w obszarach południowej Polski przewidują warunki konwekcyjne CAPE powyżej 2500-2700 j/kg! Ekstremalne warunki jak na polskie warunki, lecz nie skupiamy się jeszcze do dokładniejszego opisywania tych dni, gdyż czekamy na wyliczenia modelu SWISS 4×4, który cechuje się dobrą dokładnością i CAMSY.

Wstępnie:

Piątek⚠️: zachód Polski, nad ranem ewentualnie Polska centralna i południowa
Sobota⚠️: Południe i centrum Polski, nocą regiony wschodnie
Niedziela⚠️: Południe, wschód i częściowo centrum Polski
Poniedziałek⚠️: Tutaj spora niepewność, lecz najpewniej mocne ograniczenie do wschodu i południowego-wschodu Polski

Reklama

❗Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!

❗ Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Opracował: Sebastian Grzegorzak

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama