Przejdź do treści

Bardzo silne porywy wiatru i burze 16/17.02- 17.02. Analiza Jarosława Turały.

ANALIZA MOŻIWOŚCI WYSTĄPIENIA SINYCH / BARDZO SILNYCH PORYWÓW WIATRU ORAZ ZJAWISK BURZOWYCH NA 16/17 – 17.02.2022r.

Reklama

Dzień dobry. Postanowiłem dziś napisać analizę na najbliższy czwartek z pominięciem soboty. Podjąłem taką decyzję, ze względu na sporą ilość informacji.

Niestety wszystko wskazuje na to, że już środowy wieczór zacznie przynosić zmiany w pogodzie. Dodać należy – Znaczne zmiany.

bardzo silne porywy wiatru, bardzo silne porywy wiatru,burze,analiza jarosława turały
Prognoza porywów wiatru na 17.02

Bardzo silne porywy wiatru – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska dostaje się pod wpływ wędrującego frontu atmosferycznego, który przyniesie przelotne opady deszczu oraz lokalnie deszczu ze śniegiem. Do tej pory znajdowaliśmy się w zasięgu wędrującego wyżu, który jeszcze w niedzielę znajdował się w niedalekiej odległości od naszych granic poprawiając nam aurę. No było pięknie, nie ma co.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Odsuwający się „mocny” wyż niemal natychmiast spowoduje, że wszelakie niże atlantyckie zwietrzą swoje szanse, aby zbliżyć się do naszego kraju. Jeśli śledzicie prognozy pogody i sytuacje baryczną, to zauważyliście, ze nad Europą zachodnią mamy do czynienia z mocnym, dość rozległym układem wysokiego ciśnienia, który również ma wpływ na to, co się w Polsce dzieje. Na Atlantyku mamy również silny prąd zatokowy, który również sprzyja formowaniu się ośrodków niskiego ciśnienia.

Niebawem Europa centralna, a następnie nasz kraj dostaną się pod wpływ silnego prądu strumieniowego (Jet stream), który również wspomaga wszelaką dynamikę przy okazji bliskiej obecności głębokich niżów. Różnica ciśnienia (gradient poziomy) się zwiększy, co zaowocuje silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru. Dodatkowo znów musimy się liczyć z frontem atmosferycznym, który przyniesie opady wszelkiej maści, a także burze.

bardzo silne porywy wiatru, bardzo silne porywy wiatru,burze,analiza jarosława turały
Prognozowane porywy wiatru w konwekcji 17.02. (06:00Z)

Nadejście niżu Xandra

Reklama

Moi drodzy. Widać wyraźnie, że Atlantyk w tym roku jest aktywny i generuje dość sporo ośrodków niskiego ciśnienia, które wędrują w szybkim przepływie powietrza (środkowa / górna troposfera). Po orkanie Nadia i chwili oddechu przed nami dwa, znaczące incydenty pogodowe. Oczy powinny już być skierowane nad okolicę Wysp Brytyjskich. Jeszcze dziś na zdjęciach satelitarnych będziemy zapewne widzieli szybko wędrujący, stale pogłębiający się (ciśnienie w centrum niżu będzie spadać). W ciągu paru godzin niż osiągnąć powinien Skandynawię, a następnie dotrzeć nad Bałtyk, bardzo mocno zaostrzając gradient ciśnienia.

Aktywny front chłodny i front wtórny

Wzmocniony gradient ciśnienia, to jedno, ale bardzo istotnym elementem aury będzie wędrujący front atmosferyczny, który będzie bardzo aktywny. Dodatkowo nie jest wykluczenie pojawienie się frontu wtórnego. Spoglądając na warunki kinetyczne i spodziewaną sporą skrętność wiatru, spore uskoki (0-3 / 0-6) w każdym z dwóch obszarów wysokości. Warunki do powstania zjawisk burzowych będą bardzo dobre. Niestety jest spora szansa, na wytworzenie się większych struktur konwekcyjnych z opadami deszczu / krupy / gradu, ale przede wszystkim silnymi porywam i wiatru z konwekcji.

bardzo silne porywy wiatru, bardzo silne porywy wiatru,burze,analiza jarosława turały

Porywy konwekcyjne do 140 km/h

Musicie wiedzieć, że porywy konwekcyjne nie są brane pod uwagę podczas prognoz (jedynie UM je kreśli), a w przypadku takich warunków mogą one przekraczać 130/140 km/h i występują w postaci „jednego” silnego uderzenia. Niestety tego typu wiatr będzie powodował szkody materialne na większą skalę.

Reklama

Jeśli chodzi o wiatr, to już o konwekcji napisałem, natomiast należy liczyć się przez cały dzień z możliwością wystąpienia porywów w zakresie 75 – 100 km/h. Nad morzem pęka 105 / 110 km/h. Niestety taka sytuacja potrwa cały dzień (CHOCIAŻ FRONT JUŻ ZAZNACZYĆ SIĘ MOŻE JESZCZE PRZED WSCHODEM SŁOŃCA).

Sprawdź jak będzie w Twojej miejscowości.

Kochani. Bardzo Was proszę o niezadawanie pytań – „Ile u mnie będzie wiało”? „Czy u mnie wystąpią burze”? Po pierwsze porywy lokalne są bardzo słabe do prognozowania. Baaa, nawet niewykonalne. Są otwarte przestrzenie, zabudowania, więc ja się tego nie podejmę. W wolnej chwili Możecie sobie sprawdzić prognozę opadów / porywów na : https://m.meteo.pl i możecie znaleźć miejscowość. To dla Was taka ściąga.

Co tu dużo pisać – SYTUACJA BĘDZIE GROŹNA I WYMAGA PODJĘCIA JUŻ DZIAŁAŃ PRZYGOTOWAWCZYCH W ZWIĄZKU Z NADCHODZĄCĄ NIEBEZPIECZNĄ AURĄ!!! POMYŚLCIE O TYM JUŻ TERAZ. JUTRO POJAWI SIĘ PRAWDOPODOBNIE ALERT METEOROLOGOCZNY.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / Energeticcity.ca

Inne wiadomości.

Reklama