Przejdź do treści

Bardzo silne porywy wiatru i burze 18/19.02- 19.02. Analiza Jarosława Turały.

ANALIZA MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA BARDZO SILYCH PORWYWÓW WIATRU PRZEKRACZAJĄCYCH PRĘDKOŚĆ 120 KM/H.

Reklama

Za nami bardzo niespokojny i niszczycielski czwartek. Przez nasz kraj przetoczył się aktywny front ze wbudowaną linią szkwału, na której doszło do powstania silnych, prostoliniowych porywów wiatru. Dodatkowo wskutek mezozawirowań oraz szerokiego spectrum sprzyjających warunków kinetycznych, doszło do powstania kilku trąb powietrznych, które poczyniły mocne spustoszenie.

bardzo silne, bardzo silne,porywy wiatru,turały
Prognoza porywów wiatru na 17.02

Przed nami kolejny, wietrzny incydent. Niestety znów będziemy musieli się zmierzyć z porywami przekraczającymi 100 km/h, które będą powodowały szkody materialne.

Bardzo silne porywy wiatru – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Obecny spokój zawdzięczmy niewielkiemu klinowi wyżowemu ośrodka wyżowego, który znajduje się nad Bałkanami. Dzięki niemu nieco zelżał gradient poziomy ciśnienia i wiatr znacznie osłabł. Oczywiście mamy gdzieniegdzie porywy do 50 km/h, ale nie oszukujmy się, nie są one „znaczące”. Tymczasem niedaleko Wysp Brytyjskich widać już nasz ośrodek niskiego ciśnienia (orkan #eunice), który szybko przemieszcza się po północnej stronie bardzo silnego prądu strumieniowego. Dzięki niemu bardzo szybko znajdzie się on nad Skandynawią oraz nad Bałtykiem.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Niż zgodnie z prognozami szybkim pędem zacznie zbliżać się w kierunku Danii oraz Szwecji. Już jutro powinien osiągnąć Bałtyk. Cały czas korzystając z dobroci pądu strumieniowego niż będzie się pogłębiał, a więc ciśnienie w jego centrum spadać. Tymczasem coraz śmielej poczynał sobie powinien klin wyżowe ośrodka położonego na Atlantyku. Sprawi to jeszcze mocniejsze zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego, skutkiem czego będzie bardzo silny wiatr. Dodatkowo bardzo szybko już spada ciśnienie, więc warunki biometeo nie będą najlepsze.

bardzo silne, bardzo silne,porywy wiatru,turały
Prognozowane porywy wiatru w konwekcji 17.02. (06:00Z)

Ciepły front atmosferyczny

Jeszcze dziś wieczorem na zachodzie kraju powinien zaznaczyć się ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu. Fronty ciepłe są dość szerokie, więc padać może dość długo. Dosłownie na chwilę dostaniemy się w sektor ciepła, a więc znów napłynie cieplejsze powietrze z południa, powodując, że na południowym zachodzie kraju temperatura wieczorem może nawet przekroczyć 10 stopni.

Chłodny front atmosferyczny

Reklama

Radość nie potrwa długo, bo w niedługą chwilę po przejściu ciepłego frontu, zacznie od zachodu oddziaływać front chłodny, który szybko wyprze ciepło ze wspomnianego ciepłego sektora. Na froncie chłodnym dojdzie do zainicjowania konwekcji (chociaż ona nie jest wykluczona także na ciepłym.), co w rezultacie doprowadzi do możliwości rozwoju burz.

Nie jest wykluczone pojawienie się niewielkich układów liniowych, które mogą generować silne porywy wiatru. Tymczasem już tej nocy na Pomorzu wiatr może dochodzić do 100 km/h, a w strefie nabrzeżnej przekraczać tę wartość. Od zachodu stopniowo prędkość wiatru będzie się wzmagać i nocą lokalne porywy mogą osiągnąć już 70 / 80 km/h. O poranku w pasie nadmorskim prędkość wiatru może już przekraczać 120 km/h, co będzie stanowiło spore zagrożenie lokalnymi zniszczeniami. Dodatkowym czynnikiem zapalnym będzie wspomniany rozwój konwekcji, co daje reale szanse na silniejsze porywy. W związku z dynamicznymi wskaźnikami kinetycznymi nie jest powiedziane, że nie pojawi się wir powietrza. Szanse są niewielkie, ale są.

bardzo silne, bardzo silne,porywy wiatru,turały

Porywy do 120 km/h

Na początku dnia w północnej części raju zaznaczy się kolejny front atmosferyczny, który przyniesie chwilami intensywne opady śniegu / śniegu z deszczem oraz deszczu. Z uwagi na bardzo ostry gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, spodziewać należy się porywów przekraczających 120 km/h nad morzem. Tak również w ciągu dnia inicjacja konwekcji z możliwością wystąpienia komórek liniowych z wbudowaną linią szkwałową. Zachód, centrum a następnie wschód, muszą liczyć się z porywami 90 / 110 km/h, a południe 65 / 80 km/h. W górach powyżej 130 km/h.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / Energeticcity.ca

Inne wiadomości.

Reklama