Przejdź do treści

Bardzo silne porywy wiatru. OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

Reklama

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 1.12.2021r – 22:00 CET – 2.12.2021r – 22:00 CET

bardzo silne porywy, wiatru,,

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 70 – 105 km/h. W Pasie nadmorskim prędkość wiatru może przekraczać 110 km/h, a wysoko w górach 140 km/h.

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w zakresie 65 – 82 km/h, z tym, że na terenach podgórskich prędkość wiatru w porywie może być większa.

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / silnych porywów wiatru w zakresie 45 – 64 km/h.

bardzo silne porywy, bardzo silne porywy,wiatru

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia w strefie szybszego przepływu środkowo-troposferycznego. Nad Bałtyk zmierza niż baryczny, który zaostrzy znacząco gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to wzrost prędkości wiatru przyziemnego. Na Bałtyku sztorm.

SILNY WIATR — SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU
– SZYBKO SPADAJĄCE CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE
– MOŻLIWE SZKODY MATERIALNE

OPIS ZAGROŻENIA

Niże wędrowne, kierujące się nad Bałtyk, które jak sama nazwa wskazuje, wędrują z zachodu na wschód ostatnimi czasy nas oszczędzały. Tym razem dość głęboki niż (spodziewane ciśnienie 969 / 973 hPa) znów zaostrzy nam gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to wzrost prędkości wiatru. Największych porywów należy spodziewać się po północy, aż do godzin porannych przede wszystkim w pasie nadmorskim, gdzie lokalnie przekroczona zostanie prędkość 110 km./h ( to jedynie prognoza). Ogólnie nad morzem porywy przekroczyć mogą 90 km/h powodując szkody materialne. Nie oznacza to, że gdzie indziej wiało nie będzie. Strefa żółta lokalnie musi liczyć się z porywami przekraczającymi 80 km/h (LOKALNIE!!!!WIĘC GDZIEŚ MOŻE TAK WIAĆ, A GDZIE INDZIEJ NIE). Wiatr o tej prędkości również może powodować szkody materialne. Wydaje się, że w strefie „zielonej” również może powiać, ale prawdopodobieństwo bardzo silnych porywów jest znikome. Nie oznacza to oczywiście. że nie będzie wiało.

Porywy wiatru o tej sile mogą łamać gałęzie drzew, a nawet jak ostatni niż pokazał, także przewracać drzewa. Ważna jest dlatego rozwaga podczas przemieszczania się pieszo lub mobilnie. Niemal pewne są przerwy w dostawie energii elektrycznej, więc po prostu zabraknąć może prądu. Liczcie się z tym proszę. Na Bałtyku sztorm. Na szczęście wiatr będzie wiał z kierunku zachodniego oraz południowego, co wyklucza groźne zjawisko „cofki”.Wiatr stopniowo od zachodu zacznie słabnąć jutro w godzinach popołudniowych.

Reklama

Uważajcie na siebie.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama