Przejdź do treści

BARDZO SILNY wiatr. Na wybrzeżu w porywach do 120 km/h. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia.

Nowe aktualizacje modeli numerycznych są bardzo niepokojące. Prognozowany bardzo silny wiatr (w porywach może osiągnąć nawet 120 km/h) na wybrzeżu! Pogoda będzie tam bardzo niebezpieczna. IMGW wydało ostrzeżenia.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

Reklama

Silny wiatr w nadchodzącej nocy

Tym razem pragniemy zwrócić uwagę szczególnie na silny wiatr. Wzmagać się on będzie w pierwszej połowie środy. Z upływem czasu porywy nasilą się do 60-80 km/h w Polsce północnej. Wg. wyliczeń modeli najsilniej wiać będzie na wybrzeżu. Tam porywy mogą przekraczać 110 km/h (model numeryczny ICON-EU wskazuje 120 km/h). Nad morzem wystąpić może zjawisko cofki (w kulminacyjnym momencie wiatr będzie wiał z kierunku północnego).

W związku z tym zwracamy się do Was z apelem, aby bardzo uważać w zagrożonych silnym wiatrem rejonach i śledzić pogodę. Nawet porywy 70-80 km/k mogą być bardzo niebezpieczne. Wiatr w linii brzegowej może łamać drzewa i gałęzie. Oraz uszkadzać budynki. Zalecamy szczególną ostrożność.
W związku z niebezpieczną pogodą uruchamiamy RELACJĘ LIVE. Będziemy tam umieszczać główne newsy związane z przejściem niżu.

Jak zachować się przed wichurą?

Kliknij i przeczytaj nasz poradnik:

Reklama

Wędrówka głębokiego niżu i związanych z nim frontów

Jeśli chodzi o opady — zapraszamy do naszej prognozy tu:

Bardzo trudne warunki na drogach

Trudne warunki drogowe będą występowały praktycznie w całym kraju. Najpierw padać będzie mokry śnieg, tworząc błoto pośniegowe. Z czasem pojawią się opady mieszane i marznący deszcz. W wielu miejscach pojawią się oblodzenia stwarzające bardzo duże zagrożenie. Jednak najbardziej uważać powinni kierowcy na północy Polski. Tam w dodatku wiatr może łamać gałęzie i drzewa.

Reklama

Ostrzeżenia Sieci Obserwatorów Burz

Sieć Obserwatorów Burz zaktualizowała i rozszerzyła ostrzeżenie. Jak sami piszą:
Po nocnych aktualizacjach prognoz, zdecydowaliśmy się rozszerzyć obszar obowiązującego ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Obecne wyliczenia modeli numerycznych sugerują wędrówkę niżu bardziej na północ, co oznacza, że również Pomorze Wschodnie, Żuławy i Warmia odczują silny wiatr.

Dodatkowo porywy w głębi kraju również się nasilą, zwłaszcza w nocy i w pierwszej połowie dnia w czwartek. Na wybrzeżu zachodnim, oraz w rejonie Mierzei Wiślanej porywy mogą przekraczać 90 km/h, zwłaszcza nad Zatoką Pomorską i w rejonie Darłowa, gdzie okresowo wiatr w porywie może przekroczyć 100 km/h. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w górach, głównie dziś (1.12), oraz w nocy (1/2.12). Na wybrzeżu dodatkowo prognozowana jest cofka, która szczególnie silna będzie na rzekach środkowej części wybrzeża, oraz na Mierzei Wiślanej.”

IMGW aktualizuje i podnosi ostrzeżenia.

IMGW wydało na środę i noc ze środy na czwartek ostrzeżenia związane z silnym wiatrem, jaki ma w tych dniach wystąpić. Zasięg ostrzeżeń możecie sprawdzić na mapach poniżej.

Dla pasa przybrzeżnego:

Silny wiatr stopień: 2
prawd. 90%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, w pasie nadmorskim porywy do 110 km/h, południowo-zachodni skręcający po północy na zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wiatru przewiduje się pomiędzy godziną 22:00 a 04:00.

Dla pozostałych zaznaczonych na żółto obszarów:

Silny wiatr stopień: 1
prawd. 85%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

bardzo silny wiatr, wybrzeżu,

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama