Przejdź do treści

Bardzo silny wiatr w weekend okiem Jarosława Turały

Bardzo silny wiatr w weekend okiem Jarosława Turały.

Reklama

Mamy aktualizację z godziny 12:00UTC zarówno modelu GFS / ECMWF / ICON / ARPEGE.

bardzo silny wiatr, bardzo silny wiatr,turały

No i co tutaj widać? Widać, że każdy model prognozuje inną trasę przemieszczania się ośrodka niskiego ciśnienia, który dotrze do nas znad Atlantyku. Trzy posty wcześniej pisałem, o aktywnym okresie niżów wędrownych, które przynoszą nam naprawdę huśtawkę aury: Raz pada, raz leje, raz cieplej, raz chłodniej, ciśnienie też raz w górę, a raz w dół, więc biorąc pod uwagę, że mamy marzec, a już większość ludzi ten miesiąc kojarzy ze słońcem i ciepłem…..a nie do końca powinni.

Bardzo silny wiatr w weekend? Model GFS

Reklama

Model GFS (ilustracja pierwsza) sugeruje „wepchnięcie” stale pogłębiającego się niżu nad Danią lub / i północne Niemcy oraz Bałtyk. Gradient poziomy ciśnienia weźmie się ze stale obniżającego się niżu oraz klina wyżowego, który osiągnie prawdopodobnie Niemcy, tuż za wspomnianym „Wejściem” nad Bałtyk niżu. Różnica ciśnienia sprawi, że wiatr będzie silny i porywisty, ale….ponieważ zacznie zmieniać szybko kierunek powinien nie być „drastyczny” w porównaniu do wcześniejszych „FUS`ów”.

ECMWF

Drugi model ECMWF „widzi” stricte wejście niżu nad nasze terytorium od strony zachodniej kontynentu. Gorzej? Niekoniecznie. Przypominam, że w centrum niżu panuje względny spokój, a na jego obrzeżach dopiero jest nieco bardziej dynamicznie. Prędkości? Porównywalne do modelu GFS. Będzie bardzo mocno wiało, ale nie „Drastycznie”.

ICON

Kolejna wiązka ICON niemal duplikuje wiązkę GFSa. Wyrzuca ona wędrujący niż nad Bałtyk, ale tutaj szczególnie nam morzem wiatr może osiągnąć prędkość 100 – 105 km/h, ze względu na to, że wiatr nie zmieni nad morzem kierunku na mniejszym obszarze, więc zdąży się nieco nad taflą wody (gdzie mamy tracie powierzchniowe znacznie mniejsze) rozpędzić. Dodatkowo nieco większy gradient ciśnienia również może na to wpłynąć.

Model ARPEGE

Reklama

Model APREGE także sugeruje przejście niżu przez północną część Polski nieco bardziej wypełniając się (ciśnienie w oku będzie nieco wyższe od zakładanych wcześniej wiązek GFS / ECMWF). Porywy? Pomiędzy 70 a 85 km/h.

Podsumowanie

Pamiętajcie moi drodzy o tym, że porywy modelowe nie zakładają porywów w konwekcji, która wystąpi i tu co do tego nie mam wątpliwości. Nauczeni Jesteście, że niże wędrowne mają to do siebie, że „wędrują”, więc przejdą i pójdą. Nie mniej jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że silniejsze porywy mogą doprowadzić do mniejszych lub większych szkód materialnych. Nie mam co tu ściemniać, że nie wydarzy się nic, bo prognozy coraz bardziej są zgodne co do wiatru. Ile powieje? Nie wiem – zobaczymy.

Obserwujemy.

Wchodząc tu, czy na strony partnerów liczę na to, że ta „nie pierwszyzna” i garść rzetelnych info sprawiają, że trzymacie się i nie dajecie się tej nieco zagniewanej pogodzie. Mieszkamy w takich szerokościach geograficznych, że na dynamikę w pogodzie musimy być przygotowani – a przede wszystkim Ci, którzy mieszkają nad Bałtykiem czy w nieco wyższych „partiach” Polski.

Reklama

To chyba tyle. Więcej na ten moment nie mam nic do dodania.

Pamiętajcie, że dobre nastawienie, to część Waszego dobrego samopoczucia i próby przezwyciężenia lęków i strachu. Czy to łatwe? Pewnie nie, ale jeśli nie spróbujecie, to się nie przekonacie. Początki są pewnie trudne, ale wierzę, że się Wam uda.

Przecież nie Jesteście sami……

Reklama

Macie dużo wewnętrznej siły, którą po prostu musicie w takich nieco gorszych chwilach „uruchomić” i poprosić ją o pomoc.

Na pewno się zgodzi i będzie Wam łatwiej.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama