Przejdź do treści

Bardzo silny wiatr w weekend okiem Jarosława Turały

[smart_post_show id=”15964″]

Reklama

[smart_post_show id=”8450″]

[smart_post_show id=”20490″]

Reklama

Bardzo silny wiatr w weekend okiem Jarosława Turały.

Już wczoraj sygnalizowaliście mi, że w prognozach pogody pojawiła się „groźba” wystąpienia przede wszystkim bardzo silnych porywów wiatru. Przypomnę nieśmiało, że mamy dopiero wtorek, ale z uwagi na powagę sytuacji powoli już i ja rzucam oczami w komputer.

bardzo silny wiatr, bardzo silny wiatr

Na obecną chwilę, tak na „quick” – „hot” niestety nie wygląda to dobrze. Zazwyczaj w prognozach wiązka modelu ECMW lubiła dodawać do pieca. Dziś jednak aktualizacja wiązki modelu GFS z 00Z ukazuje jednak całą powagę sytuacji.

Wichura w weekend?

Reklama

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z „prognostycznym” planem, to rzeczywiście możemy mieć do czynienia z naprawdę mocnym uderzeniem wiatru.

Na obecną chwilę model GFS wypluwa porywy sięgające 140 km/h nad samym morzem. ECMWF jest nieco łaskawszy; zaledwie jakieś 105 / 110 km/h. Reszta wiązek jeszcze nie sięga, więc potrzebujemy chwili cierpliwości.

Czy może się to zmienić?

Pamiętajcie proszę, że do soboty jest jeszcze trochę czasu. Sytuacja w takich przypadkach jest mocno rozwojowa i należy się jej przyglądać. Ja postaram się każdego dnia wieczorem podrzucać aktualne prognozy wiązek (porywy). Około czwartku prawdopodobnie ukaże się szeroka analiza możliwości wystąpienia silnych lub bardzo silnych porywów wiatru.

Reklama

Czy jest się czego bać? Na obecną chwilę cała sytuacja prognostyczna jest lekko niepokojąca, dlatego tak ważne jest codzienne przejrzenie prognoz i próba (chociaż minimalna) wyciągnięcia odpowiednich wniosków.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama