Na początku listopada 2021 roku udało się fotografowi z Czech zatrzymać w kadrze piękną i dobrze widoczną białą tęczę. Czym jest to zjawisko? Jak powstaje?
Piękne zjawisko białej tęczy
Fotograf Miroslav Sekyra podzielił się na jednej z grup zdjęciami białej tęczy zrobionymi w paśmie górskim Szumawa w poprzednim tygodniu. Pasmo to znajduje się na pograniczu Czech, Austrii i Niemiec. Jak informuje autor — zjawisko pojawiało się przez kilka dni z rzędu.
Czym jest biała tęcza?
Biała tęcza zwana też jest łukiem mgłowym lub tęczą duchów. Biała tęcza to zjawisko optyczne, które powstaje podobnie jak normalna tęcza. Z tą różnicą, że promienie słoneczne odbijane są od drobnych kropelek wewnątrz mgły lub chmury. W normalnej tęczy promienie przebiegają przez duże krople wody. Widzimy wiele kolorów, co związane jest z rozszczepieniem promeni słonecznych. W przypadku białej tęczy kropelki są na tyle małe, że nie występuje separacja kolorów lub jest nikłą. W związku z tym widzimy kolor biały oraz czasami wyblakłe kolory zbliżające się do czerwieni.
Jak zaobserwować białą tęczę?
Gdy jest wokół Ciebie mgła oraz widać przebijające się słońce, odwróć wzrok od słońca, patrząc w punkt a słoneczny (punk naprzeciwko słońca). Wyznaczać go będzie Twój cień.
Następnie odchyl swój wzrok o 35-40 stopni od cienia w lewo lub prawo. Słońce musi mieć mniej niż 35-40 stopni wysokości, chyba że jesteś na wzgórzu lub innym wysokim punkcie, gdzie mgła i łuk mgłowy mogą być widoczne z góry.
Niektóre łuki mają bardzo niski kontrast, więc szukaj małych rozjaśnień na mglistym tle. Wtedy też masz szansę na obserwację Widma Brockenu.