Przejdź do treści

Burza Barra. Niebezpieczny cyklon bombowy uderzył w Irlandię.

Burza Barra w dniu dzisiejszym uderzyła w Irlandię i Wielką Brytanię. Przyniósł huraganowy wiatr do 122 km/h (w południowozachodniej części Irlandii), ulewne opady deszczu i burze.

burza barra, cyklon bombowy

Co to jest cyklon bombowy?

Reklama

Cyklon bombowy to jedna z nieformalnych nazw bardzo głębokiej i gwałtownej, wybuchowej cyklogenezy. W jej wyniku powstaje układ niskiego ciśnienia. Układ ten dzięki odpowiednim warunkom bardzo szybko się pogłębia. Ciśnienie gwałtownie spada. Aby głęboki niż nazwać cyklonem bombowym, ciśnienie w jego centrum musi spadać przynajmniej o 24 milibary w ciągu 24h.

W wyniku bardzo dużych różnic ciśnienia wiatr wokół centrum niżu gwałtownie przyspiesza. Intensyfikują się też niebezpieczne zjawiska, jak ulewy i burze.

Reklama

Podobnie jak normalny cyklon poza tropikalny, cyklon bombowy czerpie energię ze zmian temperatury między cieplejszymi masami w kierunku równika i chłodniejszymi masami w kierunku regionu arktycznego, a także pionowo w całej atmosferze. Ten typ cyklonu różni się od cyklonów tropikalnych, które czerpią energię z ekstremalnie ciepłych temperatur powierzchni morza w regionie tropikalnym.

Jest kilka miejsc, w których powstają takie cyklony. Jedną z nich jest strefa północnego Atlantyku. Tam też u wybrzeży Kanady swój początek wziął niż, który gwałtownie pogłębiając się, przemierzył Atlantyk, uderzając w Wyspy Brytyjskie.

burza barra, burza barra,cyklon bombowy
Źródło: @itsjamieryan

Burza Barra uderzyła w Irlandię.

Przed uderzeniem w zachodnie wybrzeża Irlandii, porywy wiatru w południowym sektorze cyklony wiał w porywach osiągających 185 km/h. W regionie niżu fale osiągały ponad 12 metrów. Ciśnienie w centrum spadło do 958hPa.
Przyznacie, że te wartości robią wrażenie.

Reklama

W godzinach porannych burza Barra uderzyła w zachodnie wybrzeża Wysp Brytyjskich. Najniebezpieczniej było w południowozachodniej części Irlandii. Porywy wiatru osiągnęły 129 km/h. Na wybrzeżach spodziewane są powodzie spowodowane połączeniem wysokich fal, fali sztormowej i przypływu. Co najmniej 60 tysięcy gospodarstw domowych oraz firm w Irlandii zostało pozbawionych prądu. Policja zaleca mieszkańcom pozostanie w domach.

burza barra, burza barra,cyklon bombowy
Źródło: @NoelBrowne5

Cyklon przyniósł ze sobą ulewne opady deszczu. Najtrudniejsza sytuacja jest w hrabstwie Cork, gdzie wiele obszarów znalazło się pod wodą. Napływają informacje o wielu powalonych drzewach i przygniecionych samochodach.

burza barra, burza barra,cyklon bombowy
Źródło: @KiraKiraCosmo

Gdzie zmierza burza Barra.

Barra kieruje się dalej w kierunku północno-wschodnim. W tym momencie uderzyła już w Szkocję i Anglię. Z biegiem czasu będzie słabnąć i się dezintegrować.

burza barra, burza barra,cyklon bombowy
Źródło: @qnewsdesk
Reklama
Tagi: