Przejdź do treści

Burza geomagnetyczna krzyżuje plany SpaceX. 40 satelitów Starlink zniszczonych.

Burza geomagnetyczna pokrzyżowała plany SpaceX. W jej wyniku 40 z 49 satelitów Starlink wysłanych na orbitę 3 lutego zostało lub zostanie zniszczonych.

Reklama

Falcon9 wyniósł omawiane 49 satelitów Starlink 3 lutego 2022 roku. Był to jeden z najpiękniejszych naszym zdaniem startów. Wschodzące słońce dało tzw. złote minuty, dzięki którym startująca rakieta pięknie wyglądała na zdjęciach.

burza geomagnetyczna

Burza geomagnetyczna

Niedługo po starcie rakiety został wystrzelony koronalny wyrzut masy (CME) ze Słońca w kierunku Ziemi. Gdy cząsteczki dotarły do Ziemi, spowodowały burzę geomagnetyczną.

Reklama

Jak opisuje to autor blogu Astrolife: „Wstępna analiza wskazuje, że chwilowe ogrzanie i wzrost gęstości atmosfery zwiększył opór atmosferyczny na niskich wysokościach, który uniemożliwił satelitom wyjście z trybu bezpiecznego w celu rozpoczęcia manewrów wznoszenia orbity. W efekcie satelity zaczęły…spadać.”

Satelity skazane na zniszczenie

Operatorzy SpaceX próbując ratować satelity, wydali polecenie, aby przeszły w tryb zmniejszonego oporu. Niestety to nie pomogło. Jak informuje SpaceX, zniszczeniu uległo (lub ulegnie) do 40 satelitów. Jak zapewniają, nie istnieje ryzyko, że spadną na Ziemię. Mają też nie stanowić ryzyka dla innych obiektów znajdujących się na orbicie.

Wszystkie satelity docelowo mają spłonąć podczas wejścia w atmosferę.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: