Przejdź do treści

Burza piaskowa Wolsztyn w Wielkopolsce. 21.10.2021

Wichury w Polsce w poprzedni czwartek przyczyniły się do powstania dość niecodziennego u nas zjawiska – burzy piaskowej. Wystąpiła ona w okolicach Wolsztyna. Utrudniając ruch i stwarzając zagrożenie dla kierowców.

burza piaskowa wolsztyn
Burza piaskowa w Wolsztynie

Burza piaskowa Wolsztyn, Wielkopolska.

Nagranie z niecodziennego zjawiska opublikowali Lubuscy Łowcy Burz.
– „Istna burza… piaskowa!! Okolica #Wolsztyna przed chwilą!” – poinformowali na Facebooku Lubuscy publikując nagranie jednego kierowcy, który musiał zatrzymać samochód na poboczu drogi z powodu zerowej widoczności.

– Burza piaskowa Wolsztyn, Wielkopolska. „Pojawiła się tam istna zamieć pyłowa związana z występowaniem bardzo silnego wiatru. Strefa najsilniejszego wiatru weszła niedawno nad obszar Polski. Szczególnie mocno w chwili obecnej wieje w woj. lubuskim i wielkopolskim. Porywy wiatru osiągają tu ok. 100 km/h, co może wiązać się z lokalnymi szkodami, przerwami w dostawie prądu i innych mediów oraz utrudnieniami komunikacyjnymi. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – niestety, pojawiły się już pierwsze doniesienia o wypadkach bezpośrednio związanych z wichurą” – informują Lubuscy Łowcy Burz.

Wypadek. Wiatr spycha samochód dostawczy

Do wypadku doszło w czwartek około godziny 13.00 na DK5 w okolicach miejscowości Rusko. Z powodu silnego podmuchu wiatru ciężarowy pojazd marki Iveco przewrócił się i wpadł do rowu. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 43-letni kierujący. Pojawił się materiał na którym widać to tragiczne zdarzenie.

Wg. ustaleń służb nagranie to potwierdza powód wypadku. Bardzo silny wiatr boczny spycha auto które z impetem dachuje. Mimo że samochód nie jechał bardzo szybko to ciężar naczepy jak i wysoki spadek nie dały szans na uratowanie się kierowcy.
Wbrew pozorom o taki wypadek nie jest trudno. Sami byliśmy wiele razy świadkami jak wiatr boczny przechyla naczepy np. TIRów i samochodów dostawczych.

wypadek
Źródło: Swidnica24

Nadciąga silny wiatr
Źródło: RCB
burza piaskowa wolsztyn, burza piaskowa wolsztyn

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Co warto zrobić przed wichurą

 • Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
 • Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
 • Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
 • Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
 • W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażu. NIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie

 • Postaraj się NIE wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
 • Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
 • Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
 • Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
 • Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
 • Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.

Co zrobić po wichurze

 • Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
 • Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
 • Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
 • Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
 • Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
 • Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.

Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Link do poradnika na naszej stronie.

Linki do poradników.