Burze na wschodzie Polski. Deszcz i lokalnie grad. Sytuacja burzowa w czwartek.
Nad Polską wschodnią przemieszczaj się komórki konwekcyjne związane z oddalającym się niżem. Lokalnie padają wyładowania, ale burze są krótkotrwałe. W kolejnych godzinach komórek konwekcyjnych będzie przybywać. Jednak całość zostanie powoli wypychana poza nasze wschodnie granice.
Ewentualne burze mogą nieść silne, ale krótkotrwałe opady deszczu oraz grad.
Komentarz synoptyka ICM UW.
Mamy za sobą kolejny chłodny dzień z powietrzem polarnym o znacznym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem rozwijały się zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, utrzymującymi się lokalnie nawet w ciągu nocy i do rana oraz z burzami, które stopniowo zanikały w porze nocnej. O wczesnym poranku temperatura przeważnie na poziomie 13, 14 stopni, wyraźnie cieplejszy został pas wybrzeża oraz północno wschodzie dzielnice z temperaturą 17, 18 stopni, pozostające pod całkowitym zachmurzeniem kłębiastym (Cu) i warstwowo kłębiastym (Sc), a lokalnie nawet ze słabymi opadami deszczu (https://pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Natomiast na rozległym zachodzie i w dzielnicach centralnych dominuje bezchmurne niebo (https://pl.sat24.com/pl/pl/visual ). Wiatr slaby, zachodni i północno zachodni.
Dzisiaj będzie nieco cieplej aniżeli było wczoraj, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 24, 26 stopni, pod rozproszonym zachmurzeniem kłębiastym obejmującym dzielnice zachodnie i centralne, pozostające pod wpływem niewielkiego klina wyżowego. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, pozostającym w tylnej części niżu z pogranicza Białorusi i Rosji, utrzymywać się będzie zachmurzenie duże i całkowite, głównie przez chmury kłębiaste (Cb), z przelotnymi opadami deszczu i burzami w drugiej połowie dnia, tutaj przeważnie 20, 22 stopnie, a przy opadach gradu nieco niższa. Wiatr przeważnie północno zachodni, słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h. U schyłku dnia znad Niemiec nasuwać się będzie strefa zachmurzenia frontowego, bezopadowego.Nocą postępować będzie przebudowa pola barycznego, poprzez przesuwanie się wspomnianego klina wyżowego w kierunku wschodnim, ustępującego miejsce zatoce niżowej, zbliżającej się do nas prosto znad Niemiec. Na wschodzie kraju postępować będzie stopniowe słabnięcie i zanikanie opadów, ale nadal utrzymywać się będzie całkowite i duże zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste, nad ranem lokalnie warstwowe. Wiatr nadal północno zachodni, słaby. Natomiast po zachodniej stronie klina wyżowego, a w przedniej części zatoki niżowej, nasuwać się będzie jeszcze bezopadowe zachmurzenie w strefie frontu chłodnego, związanego z niżem znad Islandii (https://www.chmi.cz/aktualni-situace… ), obecnie lokującego się od Morza Północnego, przez Kanał La Manche, Bretanię, Zatokę Biskajską po Galicję w Hiszpanii.
Jutro kontynuowana będzie przebudowa pola barycznego. Wspomniany klin wyżowy zostanie całkowicie zredukowany i otworzy się droga dla wspomnianej zatoki z frontem chłodnym i wiatrem zawiewającym od południa. Już od godzin porannych i przedpołudniowych stopniowo nasuwać się będą umiarkowane i intensywne, przelotne opady deszczu, a w godzinach popołudniowych spodziewana są burze, lokalnie prowadzące ulewne opady deszczu i niewykluczone są opady gradu. Chmurom tym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h, lokalnie nawet do 90 km/h. Wraz z zanikaniem klina wyżowego, zaistnieją warunki do rozwoju głębokiej konwekcji, z przelotnymi opadami deszczu, ale bez burz i silnego wiatru.
Za frontem, w tylnej części zatoki niżowej z powodzeniem napływać będzie świeża, chłodna masa powietrza polarnego o cechach morskich z charakterystycznym, dużym zachmurzeniem kłębiastym i trzeba się liczyć z przelotnymi opadami deszczu oraz znacznie niższą temperaturą powietrza.
Źródło: Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)
Ryszard Olędzki, 29 czerwca 2023r., godz. 7.00