Burze śnieżne nad Polską? Dziś, gdy większość osób myśli, czy w święta będzie padać śnieg, pojawiły się w wielu miejscach burze śnieżne. Przez cały dzień pojawiło się 18 burz, które dały 379 wyładowań. To dużo, jak na grudzień. Ale takie zjawiska w grudniu to nic nadzwyczajnego.

Burze śnieżne nad Polską dały 379 wyładowań.
Prognozy na dzisiejszy dzień przewidywały nadejście frontu chłodnego od północy Polski. Na froncie i za frontem chłodnym w masie powietrza arktycznego, pojawiły się burze śnieżne nad Polską. Wystąpiło ponad 18 burz. Burze dały razem koło 379 wyładowań.
Burzom na froncie towarzyszyły opady śniegu i opady mieszane zawierające śnieg lub krupę śnieżną. Burze za frontem w chłodnej masie powietrza przynosiły silne opady krupy śnieżnej i śniegu.
Najsilniejszą burzę lub „system burz” zanotowano w woj. małopolskim, na południowy wschód od Krakowa. Silne burze pojawiły się również w okolicach Kętrzyna, Działdowa, Bielska Podlaskiego, Jarocina, Bochni i Łańcuta. Wszystkie wyładowania znajdziecie na mapie Blitzortung poniżej. Zapraszamy też na naszą stronę z mapami.

Burze w woj. małopolskim
Burze śnieżne nad Polską były całkiem aktywne. Na uwagę zasługuje ostatnia największa burza, jaka pojawiła się w dni dzisiejszym. Front wędrując przez południe Polski, zintensyfikował się po godzinie 19:30. Wzmogła się konwekcja w jego obszarze. Koło godziny 20:00 zaobserwować już mogliśmy sygnaturę liniową. W jej obrębie pojawił się silny wiatr oraz bardzo silne opady krupy śnieżnej i śniegu.
Gdy linia przemieszczała się na wysokości linii Wieliczka – Bochnia – Zakliczyn, pojawiły się wyładowania. Donosiliście w wiadomościach i na naszym fanpage o dużej liczbie wyładowań i silnych opadach. Z oddali, już za frontem było widać wyładowania międzychmurowe.
Przejście frontu chłodnego.
Front chłodny wkroczył do Polski od północy w godzinach porannych. Najpierw przynosił opady deszczu, które z biegiem czasu zamieniały się w opady marznące i opady śniegu. Na froncie oraz za frontem pojawiła się masowa konwekcja. Przynosiła opady śniegu oraz opady krupy śnieżnej. Wystąpiły też burze śnieżne. Temperatury, które przed frontem oscylowały w okolicach 6 – 7 stopni Celsjusza, po jego przejściu systematycznie i szybko spadały. Wkraczamy w okres ochłodzenia.
Burze w grudniu? Czy to normalne zjawisko?
Może się wydawać, że burze w grudniu są anomalią. Nie. Burze śnieżne nad Polską w grudniu są normalnym zjawiskiem. Najczęściej w Polsce występują na wybrzeżu podczas efektu morza. Komórki burzowe tworzą się nad Bałtykiem lub w okolicach wybrzeża i przemieszczają się w głąb lądu.
Gdy chłodna masa powietrza zasobna w wilgoć dociera do Polski (najczęściej z północy), wypiera cieplejsze powietrze. Burze, które wtedy powstają, energię swoją czerpią z dużego kontrastu temperatur. Przynoszą silne opady śniegu i krupy śnieżnej oraz często silne porywy wiatru. Najczęściej jednak są krótkotrwałe.