Przejdź do treści

Burze – szansa na ich wystąpienie w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce?

Burze – szansa na ich wystąpienie w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce?

Niż Diethelm nadciąga nad Polskę

Reklama

Przez terytorium Polski z zachodu na wschód przebiega front atmosferyczny oddzielający ciepłe powietrze na południu oraz zdecydowanie chłodniejsze powietrze na północy. W piątek i sobotę przemieszczać się będzie nad Polską niż Diethelm. W związku z jego przemieszczaniem się nad Polską przejdzie na początku front ciepły, a następnie front chłodny.

Burze - szansa na ich wystąpienie w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce?
Prognozowana ilość energii dostępnej drogą konwekcji (CAPE). Model: SWISS HD 4×4

Sektor ciepłego powietrza.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sektor ciepłego powietrza. Adwekcja ciepłych mas powietrza rozpocząć się od południowego zachodu w piątek rano. I już po południu niech teleman. Niektóre modele numeryczne prognozują na południu, szczególnie województwie, małopolskim i podkarpackim nawet 16°C, podczas gdy na północnym zachodzie Polski temperatury będą w granicach -2°C.

Burze w piątek

Reklama

Tak wysokie temperatury w ciepłej masie powietrza oraz korzystne warunki do rozwoju konwekcji mogą spowodować powstanie bardziej aktywnych elektryczne burz niż te z ostatnich dni. Takie burze będą przemieszczały się na północny wschód.

W tym momencie największe szanse na wystąpienie burz będą na Słowacji. Jednak należy się liczyć z tym, że mogą się one pojawić w województwach, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubuskim.

Dokładną prognozę wydamy jutro.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Inne wiadomości

Reklama