Przejdź do treści

Burze w czwartek nad Polską. Możliwa linia burz. Podczas burz wiatr do 70 km/h.

Burze w czwartek nad Polską. Możliwa linia burz. Podczas burz wiatr do 70 km/h.

Front atmosferyczny nad Polską

Reklama

W czwartek od godzin porannych nad Polską zachodnią przemieszcza się aktywny front atmosferyczny związany z niżem Hilmar mającym ośrodek nad Morzem Północnym. Przed frontem oraz za frontem chłodnym pojawiają się linii zbieżności, na których mogą tworzyć się burze.

Burze w czwartek nad Polską. Możliwa linia burz. Podczas burz wiatr do 70 km/h.

Burze w czwartek w Polsce północnej

Do Południa przez Polskę zachodnią będzie przemieszczała się główna strefa opadowa związana z frontem atmosferycznym chłodnym. Przed tą strefą na liniach zbieżności mogą pojawiać się komórki konwekcyjne i wyładowania, jednak nie powinno być ich dużo. Natomiast za tą główną strefą opadową wzrosną parametry konwekcyjne i pojawi się całkiem dobre środowisko do powstania burz, lokalnie dobrze zorganizowanych, przybierających formę liniową bądź formę szkwału, w której wiatr może osiągać do 70 km/h punktowo.

YouTube player

Kierunek przemieszczania się burz.

Reklama

Burze powinny wkroczyć znad Niemiec nad woj, zachodniopomorskie (oraz przed nimi pojawiać się nowe komórki konwekcyjne) już od godziny 12:00. A w tej godzinach powinny być najbardziej aktywne i największą aktywność prognozujemy dla Wybrzeża w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim.

Z upływem godzin strefa ta przemieszczać się będzie na wschód, obejmując województwo pomorskie, północ województwa kujawsko pomorskiego oraz zachód i centrum województwa warmińsko mazurskiego.

W pierwszej części nocy strefa konwekcji powinna dotrzeć nad województwo podlaskie, jednak tam nie powinny już pojawiać się wyładowania.

Linia burz

Reklama

Należy zwrócić uwagę na parametry konwekcyjne, które będą faworyzowały układanie się burz w formę liniową i przemieszczanie się takiej formy przez Polskę północno zachodnią. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to w momencie przemieszczania się formacji liniowej nad danym obszarem prędkość wiatru może wzrosnąć do 70 km/h. Obserwować sytuację należy szczególnie w Polsce północno zachodniej.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama