Zapraszamy na stronę autora posta: Burze – komunikaty i ostrzeżenia
Burze na południu Polski
Niestety nowy tydzień przywitamy wciąż z kontynuacją burzowej aury z niedzieli, ale tym razem najgroźniejsze zjawiska przeniosą się nad południową i południowo-wschodnia część naszego kraju.
Prognoza
Dziś dojdzie do zafalowania na froncie atmosferycznym i dojdzie do cyklogenezy, która znacznie wspomoże rozwój komórek burzowych. Prognozowane są silne uskoki wiatru, który w połączeniu wraz z dość wysokim wskaźnikiem CAPE, który lokalnie jutro będzie wynosił powyżej 1000 j/kg da bardzo dobre warunki do powstawania superkomórek burzowych.
Na południu kraju znów pojawi się najbardziej niestabilna masa powietrza co w połączeniu z dośc dobrymi warunkami kinematycznymi w dolnych warstwach troposfery umożliwi ponownie popołudniem głęboki rozwój konwekcji w województwie: małopolskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Burze będą najbardziej aktywne w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale spora aktywność elektryczna przewidywana jest tez na godziny w pierwszej części nocy, zaś nocą nie wyklucza się powstania większego układu wielokomórkowe, który przejdzie od Górnego Śląska przez Małopolskę i zakończy swój żywot na Podkarpaciu.
Przez dzień przewidywany jest bardziej rozwój burz typowo superkomorkowych. Największym zagrożeniem podczas jutrzejszego dnia będą silne porywy wiatru do 80 km/h, podczas superkomórek burzowych do nawet 90 km/h, nawalne opady deszczu do 15mm, w przypadku przechodzenia większej ilości burz do nawet 25-30mm, opady dużego gradu o średnicy do nawet 3-3,5cm. Nie wyklucza się również powstania jednej trąby powietrznej związanej z superkomórką burzową. Niestety czeka nas kolejny niebezpieczny dzień.
Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
Video
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet