Przejdź do treści

Burze w środę i czwartek w Polsce. Wypieranie ciepłej masy powietrza.

Już jutro nastąpi adwekcja ciepłej masy powietrza nad Polskę. Szczególnie ciepło zrobi się nad Polską zachodnią i południowozachodnią, gdzie temperatury wzrosną do 26°C, a miejscami nawet 28°C. Nieco chłodniej będzie na północy i na wschodzie Polski. Jednak szybka, adwekcja ciepłej masy powietrza zakończy się równie szybką, adwekcją chłodnej masy powietrza, która te ciepłe powietrze będzie wypierać znad terenów Polski.

Burze w środę i czwartek w Polsce. Wypieranie ciepłej masy powietrza.

Burze w środę i czwartek w Polsce

Reklama

Pierwsze burze powinny pojawić się już w środę w godzinach popołudniowych, jednak apogeum ich występowania nastąpi w czwartek, kiedy to będzie przemieszczał się dynamiczny front atmosferyczny, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak na wstępie chciałbym powiedzieć, że modele co do miejsc i godzin występowania burz nie są w pełni spójne, więc jeszcze trzeba czekać na kolejne aktualizacje. Ale mniej więcej zobaczmy, jak będzie prezentowała się sytuacja w najbliższych dniach.

W takich sytuacjach jak ta wyciągnąć średnią z różnych modeli atmosferycznych i na tej średniej będę się opierał.

Burze w środę

Reklama

W środę prawdopodobieństwo burz będzie mniejsze niż w czwartek. Prawdopodobnie wystąpią na północy i północnym wschodzie Polski w godzinach popołudniowych bądź wieczornych. Związane będą z frontem atmosferycznym, który będzie się przemieszczał i przynosił opady deszczu szczególnie na północy Polski. Burze powinny być dość słabe, ale zasobne w wilgoć (zlewne), dlatego miejscami może spaść dużo deszczu.

Burze w czwartek

W czwartek nastąpi dość gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza. Od zachodu i północnego zachodu wkraczać będzie front atmosferyczny chłodny. Przynosić będzie miejscami silne opady deszczu. W godzinach południowych powinny się uaktywnić na nim burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Będą to typowe burze frontowe z liniami szkwału. Szczególnie duża dynamika tych burz prawdopodobnie będzie występowała w Polsce północnowschodniej, wschodniej i południowej, ponieważ tam wypieranie ciepłej masy powietrza przypadać będzie na godziny popołudniowe, gdzie operacja słoneczna będzie największa.

Jednak nadal to są prognozy oparte na dość dużym błędzie, ponieważ pisząc to, jest dopiero poniedziałek. Więcej szczegółów będziemy mieli jutro w godzinach wieczornych.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama