Przejdź do treści

Burze we wtorek. Wędrówka frontu atmosferycznego na zachodzie Polski. Silniejsze porywy wiatru i opady deszczu oraz lokalnie gradu. 11.04.23

Burze we wtorek. Wędrówka frontu atmosferycznego na zachodzie Polski. Silniejsze porywy wiatru i opady deszczu oraz lokalnie gradu. 11.04.23

Wędrówka frontu atmosferycznego

Reklama

Do Polski zbliża się zokludowany front atmosferyczny. Niesie ze sobą wąską, ale wydajną strefę opadową. Przed frontem atmosferycznym znajdują się przedfrontowe strefy zbieżności a za frontem niestabilne i chłodniejsze powietrze. Do południa front obejmie zachodnią Polskę. Do wieczora dotrze do Polski centralnej.

burze we wtorek, burze we wtorek

Burze na zachodzie i w centrum Polski

Przedfrontowe strefy zbieżności zaowocują powstawaniem burz przed jak i na froncie. Birze nie powinny być silne, jednak napędzane frontem mogą dać porywy wiatru do 70 m/h i opady gradu. Mogą powstawać na całej linii frontu, jednak największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w Polsce północnej.

Reklama

Powstać mogą koło południa. Do wieczora powinny zaniknąć.

Burze we wtorek. Niestabilna masa powietrza nad Polską wschodnią.

Nad Polskę wschodnią nadal napływa dosyć ciepłe i chwiejne powietrze. Powietrze to jest zasobne w wilgoć, a to wraz z energią potencjalną dostępną droga konwekcyjną przyczyni się do uruchomienia konwekcji.

YouTube player

Burze Niedzielę Wielkanocną

Konwekcja wystartuje nad Polską w godzinach popołudniowych. Będzie to typowa konwekcja rozproszona.

Reklama

Najpierw pojawią się komórki konwekcyjne przynoszące opady deszczu. Lokalnie intensywne. Niektóre z nich przekształca się w słabe burze. Z takimi burzami będą się wiązały silniejsze porywy wiatru i ewentualne opady gradu.

Burze w szczególności mogą wystąpić w Polsce północnowschodniej i wschodniej. Przemieszczać się będą w kierunku zachodnim. Zanikać będa wieczorem.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama