Przejdź do treści

Burze wystąpią w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce? Prognoza i relacja.

Burze wystąpią w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce? Prognozujemy.

Niż Diethelm nadciąga nad Polskę

Reklama

Przez terytorium Polski z zachodu na wschód przebiega front atmosferyczny oddzielający ciepłe powietrze na południu oraz zdecydowanie chłodniejsze powietrze na północy. Front atmosferyczny jest ułożony równoleżnikowo. W piątek i sobotę przemieszczać się będzie nad Polską niż Diethelm Napędzany dodatkowo prądem strumieniowym. W związku z jego przemieszczaniem się nad Polską przejdzie na początku front ciepły, a następnie front chłodny.

Burze wystąpią w piątek. Gdzie może zagrzmieć w Polsce? Prognozujemy.

Sektor ciepłego powietrza.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sektor ciepłego powietrza. Adwekcja ciepłych mas powietrza rozpocząć się od południowego zachodu w piątek rano. Temperatury na południowym Zachodzie będą wynosiły do 6°C. Bardzo szybko jednak będą wzrastać i już po południu niektóre modele numeryczne prognozują na południu, szczególnie województwie, małopolskim i podkarpackim nawet 16°C, podczas gdy na północnym zachodzie Polski temperatury będą w granicach -2°C.

YouTube player

Burze w piątek

Reklama

Tak wysokie temperatury w ciepłej masie powietrza oraz korzystne warunki do rozwoju konwekcji mogą spowodować powstanie bardziej aktywnych elektryczne burz niż te z ostatnich dni. Takie burze będą przemieszczały się na północny wschód.

W piątek po południu two burze zaczął tworzyć się na Węgrzech, na Słowacji oraz na wschodzie Czech. Następnie wkraczać będą nad Polskę. W szczególności na. Nad województwo małopolskie oraz południe województwa podkarpackiego.

Będą to burze wewnątrz masowe, które szybko zaczął łączyć się w klastry. Jest możliwość też u powstania małego układu burzowego.

Burze po północy

Reklama

Do północy komórki konwekcyjne, dający wyładowania będą przemieszczały się dalej na północny wschód i obejmą województwo świętokrzyskie oraz południe województwa mazowieckiego. Jest też dosyć duża szansa na pojawienie się burz w województwie dolnośląskim.

W kolejnych godzinach komórki konwekcyjne będą nadal się przemieszczały na północny wschód. A wyładowania padać mogą praktycznie w całej Polsce zachodniej, centralnej oraz północnowschodniej.

Dokładną prognozę wydamy jutro.

Relacja

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Inne wiadomości

Reklama