Przejdź do treści

Burze zeszłej nocy i szybka prognoza na środę Jarosława Turały.

Burze zeszłej nocy i szybka prognoza na środę Jarosława Turały.

Burze zeszłej nocy i szybka prognoza na środę Jarosława Turały.

Burze zeszłej nocy

Reklama

Za Wami dość dynamiczna noc Dostałem sporo wiadomości, że macie wyładowania atmosferyczne. Strefy konwekcji przesuwały się na zachodzie, w centrum oraz na południe, gdzie o godzinie 02:00 nocą zanotowano ponad 450 wyładowań atmosferycznych. Musicie przyznać, że ciekawa sprawa z tymi burzami styczniowymi. Musze jednak swego rodzaju Was uspokoić – Takie incydenty zdarzają się i nie jest to nic nadzwyczajnego, chociaż pewnie dla Wielu z Was, to „Nowość”.

Zbiegło się po prostu trochę czynników – Gradient pionowy temperatury, szybszy przepływ w troposferze, niestabilna masa powietrza oraz „Leniwe” CAPE (Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie) rzędu 100 – 150 J/kg oraz wymuszanie.

Pogoda na środę

Reklama

Dziś będzie podobnie. Na niebie sporo chmur i opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Tego ostatniego będzie w górach najwięcej. Na południu kraju możliwe są nieco większe przejaśnienia. Oczywiście także dziś należy spodziewać się opadów o charakterze konwekcyjnym z możliwością pojawienia się burz podczas których może pojawić się drobny grad lub krupa śnieżna.

Podczas wystąpienia konwekcji mogą wystąpić silniejsze porywy wiatru, osiągające prędkość 60 / 70 km/h. Dzisiejszego ranka na Pomorzu środkowym porywy do 75 km/h. Ogólnie wiaterek troszkę nam osłabnie, ale nadal będzie „wietrzył” Wasze ogrody i balkony. Na termometrach dziś poza pogórzem, gdzie od -1 do 1 stopnia wszędzie od 1 do 3 stopni. Wiaterek nadal zachodni a ciśnienie wyniesie 996 – 1013 hPa więc gradient zwiększony.

Niż baryczny

Na zdjęciu satelitarnym widać wyraźnie zbliżający się w naszym kierunku, stale wypełniający się niż baryczny. Jestem ciekaw bardzo czy przyniesie on większe zaburzenie w troposferze, czy wypełnić się zdąży na tyle, że się rozpadnie. Czas pokaże, ale obserwuję w miarę możliwości sytuację.

Reklama

Tak więc dziś prognoza pogody na szybko i w zasadzie na dziś. Ubierajcie się ciepło do warunków jakie możecie zastać na zewnątrz. Uważajcie na drogach i pamiętajcie o właściwym oświetleniu auta podczas podróży w opadach.

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama