Przejdź do treści

Całodobowy mróz w Polsce. Miejscami -15°C. Spływ zimnej masy powietrza.

Nadchodzi większy mróz. Co więcej, będzie trzymał całodobowo przez najbliższe dni. Najzimniej na północnym wschodzie. Pod koniec tygodnia od zachodu zacznie wkraczać front ciepły i odwilż. Skupmy się na chłodniejszej części tygodnia.

Wyż rosyjski przyniesie mróz całodobowy w Polsce

Reklama

Wg. wyliczeń modeli numerycznych do piątku w całym kraju utrzymywać się będą temperatury ujemne. Najzimniej będzie na północnym wschodzie. Najcieplej — na południowym zachodzie. Wynika to z ulokowania się wyżu z centrum znajdującym się nad Łotwą. Powietrze w okolicy wyżu dociskane wysokim ciśnieniem „odpływa” z jego centrum zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego powietrze te będzie spływać na północny wschód Polski. Wyż ten będzie zapewniał szczególnie w woj. Podlaskim ładną pogodę, co jeszcze będzie potęgowało wychładzanie warstw przyziemnych.
Zaznaczyliśmy to na poniższej mapie barycznej.

Najbliższe 24 godziny. Mroźno.

Już tej nocy (z poniedziałku na wtorek) na północnym wschodzie miejscami temperatury spadły poniżej -10°C. Nad ranem temperatury tam (oraz miejscami na północy) spadną poniżej -15°C. Na zachodzie i południu -2°C do -8°C .
We wtorek najzimniej na północy i północnym wschodzie — miejscami do -10°C. Na południu -2°C do -6°C.

Reklama

Zachmurzenie w wielu miejscach duże lub całkowite. Możliwe drobne, przelotne opady śniegu na południu Polski.

Noc z wtorku na środę i środa.

Bardzo podobnie jak poprzedniej nocy. Najzimniej na północnym wschodzie. Miejscami temperatury spadną poniżej -15°C. Im dalej na południowy zachód, tym cieplej. Od -2°C do -6°C. W środę za sprawą operacji słonecznej na obszarze wyżowym temperatury na wschodzie się podniosą do -6°C. Na pozostałym obszarze cieplej -1°C do -4°C na zachodzie i południu Polski. Gdy tylko słońce zacznie chylić się ku zachodowi, powróci po raz kolejny silniejszy mróz.

Na północnym wschodzie zaznaczy się wyż. Pojawią się większe przejaśnienia potęgujące spadek temperatury. Na pozostałym obszarze zachmurzenie bardzo duże lub całkowite. Bez większych opadów.

Noc ze środy na czwartek i czwartek

Reklama

Znów najzimniej na północnym wschodzie. Woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie zanotują temperatury od -10°C do -15°C. Im dalej na południowy zachód, tym cieplej. Od -2°C do -6°C na zachodzie i południu Polski. W czwartek zaczniemy odczuwać powolny wzrost temperatury. Mimo tego nadal na północy Polski od -4°C do -8°C. W centrum i na południu od zera stopni Celsjusza do -2°C.

Załamanie pogody pod koniec tygodnia

Pod koniec tygodnia widać załamanie pogody i związane z nim silne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Monitorujemy sytuację i niedługo o niej napiszemy.

Źródła map:

Reklama

DWD oraz WXcharts

Reklama