Przejdź do treści

Chłodniej. Lokalne opady. Pogoda na wtorek. Komentarz synoptyka.

Chłodniej. Lokalne opady. Pogoda na wtorek. Komentarz synoptyka.

chłodniej., chłodniej.
Opera Radar Animation – Eumetnet
YouTube player

Komentarz synoptyka ICM UW.

Reklama

Dzisiaj w wielu regionach będzie nieco chłodniej niż w minionych dniach z temperaturą rzędu 20-22°C nad morzem i na północnym wschodzie, 25-26°C w centrum i do 27-29°C na południowym zachodzie kraju Przeważać będzie umiarkowane zachmurzenie, na wschodzie i północy okresowo duże, tam możliwe przelotne opady, na południowym wschodzie zanikające burze Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z zachodu lub północnego zachodu. Po pogodnej nocy, jutro od wczesnych godzin porannych zacznie nasuwać się kolejna strefa zachmurzenie i opadów, będzie nieco cieplej.

Sytuacja baryczna

Zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym, na którym wczoraj i minionej nocy występowały przelotne opady i burze przemieszcza się na wschód. Na jej miejscu rozbudowuje się na krótko wał wyżowy, rozciągający się od Morza Barentsa do Morza Śródziemnego, zapewniając nieco pogodniejszą dzisiaj aurę w centrum i na zachodzie. Jednak już jutro wieczorem od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżu znad Szkocji i Morza Północnego. Za frontem ciepłym napłynie na krótko gorące powietrze z południa, na Podkarpaciu temperatura przekroczy 30-32°C, a za frontem chłodnym z opadami i burzami napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Następne dni znowu chłodniejsze, kolejna fala gorąca i upału w nadchodzący weekend, gdy w niedzielę temperatura może osiągnąć nawet 35°C.

Reklama

Aktualne położenie stref zachmurzenia frontów i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych: pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ na w skali kontynentalnej na mapach Eumetnet-Opera: https://www.eumetnet.eu/activities… .

Szybkie zmiany:

Łatwo zauważyć jak szybko w bieżącym miesiącu następują po sobie zmiany pogody, głównie temperatury i opadów. Odpowiada za to konfiguracja pól ciśnienia i temperatury w środkowej troposferze, odzwierciedlająca się najlepiej na poziomie 500 hPa w odniesieniu do dynamiki procesów i na poziomie 850 hPa w odniesieniu do temperatury przy podłożu. Jak widzimy na globalnym odwzorowaniu tych pól prognostycznych ECMWF w projekcji Merkatora, w rejonie naszego kontynentu i północnego Atlantyku dominuje szybkie przenoszenie quasi strefowe, z niewielkimi, płaskimi zaburzeniami falowymi. Obejmują one głównie południe kontynentu, grzbiety fal wynoszące gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego docierają tylko do południowych regionów naszego kraju, stąd blisko 10 stopniowe różnice temperatury między południem i północą. Inaczej będzie w weekend, gdy fala obejmie cały kraj. Warto prześledzić 10.dniową prognozę układów w skali globalnej: https://charts.ecmwf.int/products… .

Ryszard Klejnowski, 11 lipca 2023r.; 07:10 Numeryczna Prognoza Pogody – komentarz synoptyka (meteo.pl)

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama