Przejdź do treści

Chmury asperitas pojawiły się nad Polską. Zdjęcia ze Śnieżki zapierają dech.

W sobotni poranek 06.08.2022 roku po przejściu burzy piękne chmury asperitas pojawiły się nad Karkonoszami. Zobacz zdjęcia.

Chmury asperitas widziane na Polskim niebie

Z powodu niestabilności troposfery po przejściu burzy nad Karkonoszami pojawiły się chmury asperitas. Piękny spektakl został uchwycony w obiektywie jednego z fotografów. Chmury te w każdej sytuacji wyglądają okazale. Jednak fotografowane ze szczytu gór sprawiają wrażenie, że można je dotknąć.

Jak pisze sam Autor: “Obłoki te objawiły się chwilę po burzy, która przetoczyła się nad Karkonoszami. Momentami były niemal na wyciągnięcie ręki. Przepięknie się prezentowały, jakby ktoś rozwinął na niebie wielkie prześcieradło i zaczął nim falować 💛

Chmury asperitas

Czym są te chmury?

Chmury asperitas wcześniej określane były jako undulats lub undulatus asperatus. Chmury te najczęśćiej są wynikiem konwekcji po przejściu burzy. Same w sobie nie prowadzą do powstania burzy. Czasem widoczne są nad ranem szczególnie w pobliżu przechodzącego frontu atmosferycznego.

Chmury te wyglądają niczym falująca tafla wody widziana od spodu lub jak autor powyższych zdjęć określił — falujące prześcieradło.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.