Przejdź do treści

Chmury Kelvina-Helmholtza w górach Utah w USA.

Chmury Kelvina-Helmholtza w USA zostały zaobserwowane i uwiecznione na poczatku stycznia w górach Utah.

Chmury Kelvina-Helmholtza w górach Utah w USA.
Autor: Holly Reynolds

Chmury Kelvina-Helmholtza w USA.

Holly Reynolds na początku stycznia 2023 wykonała piękne zdjęcie prezentujące bardzo rozbudowane chmury Fluctus, będące wynikiem silnej niestabilności Kelvina Helmholtza. Wyglądają one jak fale tsunami uderzającego w ląd. Gdy do tego dodamy odpowiednią perspektywę oraz góry to mamy przepis na wyjątkowe zdjęcie. Chmury zostały uchwycone przez Holly Reynolds nad górami Wellsville w pobliżu Cache Valley, UT.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niestabilność Kelvina-Helmholtza. Czym jest i jak powstaje?

Reklama

Aby powstały chmury Kelvina-Helmholtza (zwane też chmurami Fluctus) w atmosferze muszą być dwie warstwy powietrza o różnej gęstości — cieplejsza i chłodniejsza. Muszą poruszać się z różną prędkością względem siebie. Na granicy styku tych warstw spontanicznie tworzą się charakterystyczne fale będące wynikiem zawirowań.
Jeśli dodamy do tego skroploną parę wodną to powstanie tam pofalowana chmura. Posiada ona charakterystyczne „garby”. Są to wiry, których odległość zależna jest od prędkości i gęstości mas powietrza, które ze sobą sąsiadują.

Zjawisko tej niestabilności zostało nazwane na cześć naukowców którzy je badali. Byli to Lord Kelvin i Hermann von Helmholtz.

Reklama

Poniższa symulacja IMGW pokazuje, jak powstają chmury Kelvina-Helmholtza:

YouTube player

Niestabilność Kelvina-Helmholtza a loty

Niestabilność Kelvina-Helmholtza jest dla pilotów bardzo ważnym wskaźnikiem niestabilności w atmosferze. Jest sygnałem o możliwości wystąpienia turbulencji.

Przykłady chmur Fluctus.

Reklama


Pozostałe wiadomości.

Reklama