Przeglądając zdjęcia mogliście się natknąć na chmury w kształcie okręgów nad wulkanem Cumbre Vieja. Przypominać to mogło też fale rozchodzące się po rzuceniu kamykiem w wodę. Pojawiły się też teorie spiskowe. Wyjaśnijmy co się tam właściwie wtedy stało.
Obserwacja chmur nad wulkanem Cumbre Vieja
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja jest obserwowana nie tylko z powierzchni ziemi i z powietrza. Jest też obserwowana z kosmosu. Jednym z bardzo dobrych źródeł zdjęć jest Spektroradiometr Obrazowania o Umiarkowanej Rozdzielczości (MODIS) na satelicie NASA Terra. Szczególnie zaskakujące było zdjęcie wykonane przez MODIS 1 października 2021 roku. Obserwować to zjawisko mogły też osoby z ziemi. Szczególnie dobrze było je widać na nagraniach timelapse. Jedno z nich poniżej:
Jak powstały dale grawitacyjne?
Erupcja 1 października nie była wystarczająco energetyczna aby „wstrzyknąć” duże ilości popiołu i gazów do stratosfery. Była jednak wystarczająco silna aby wytworzyć kolumnę emisji, która stworzyła niezwykły wzór w chmurach.
Kolumna gazów i popiołu emitowana przez wulkan (nazywana kolumną erupcyjną) szybko unosiła się w górę. Napotykała jednak warstwę ciepłego i suchego powietrza z nad Sachary na wysokości około 5,3 km. Pojawiło się zjawisko zwane inwersją temperatury.
W normalnych warunkach temperatura powietrza spada wraz z wysokością. W sytuacji gdy chłodne powietrze przy ziemi zostanie przykryte warstwą cieplejszego powietrza następuje inwersja. W pewnym momencie wraz z wysokością temperatura zamiast spadać – rośnie. Wynikiem jej jest np. blokada rośnięcia chmur kłębiastych, mgły i zachmurzenie pod inwersyjne. Jednak to temat na oddzielny artykuł.
Powietrze ciepłe i suche funkcjonowało nad wulkanem niczym wielka pokrywka która nie pozwalała przebić się kolumnie gazów. Chmury spłaszczyły się i zaczęły rozchodzić się koncentrycznie wokół wulkanu.
Erupcja charakteryzuje się też różną dynamiką. Prądy wstępujące nad wulkanem w związku z tym gwałtownie przyspieszały i zwalniały. Dlatego tworzyły się koncentryczne pierścienie. Każdy z nich był skutkiem kolejnego wybuchu.
Teorie spiskowe na zdjęciach NASA
W sieci od momentu publikacji pojawiają się różne teorie spiskowe na temat tego zdjęcia. Dotyczą punktowej inżynierii, HAARP itp. W tym przypadku fale grawitacyjne to zupełnie normalne i naturalne zjawisko.
Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.