Przejdź do treści

Cyklon Batsirai opuścił Madagaskar. Zabił 80 osób. Zostawił powodzie i ogromne zniszczenia.

Potężny cyklon Batsirai pustoszący od czwartku Mauritius i Reunion uderzył w sobotę w Madagaskar, przynosząc wiatr osiągający prędkość 160 km/h, ulewy i burze oraz w strefie przybrzeżnej fale osiągające 10 metrów wysokości. Zostawił po sobie co najmniej 80 ofiar śmiertelnych wiele zniszczeń oraz powodzie.

cyklon batsirai

Cyklon Batsirai uderza w Madagaskar

W sobotę 05.02.2022 w południowowschodnie wybrzeża Madagaskaru, w dystrykcie Mananjary ponad 530 km na południowy wschód od stolicy Antananarywy uderzył cyklon Batsirai. Na wybrzeżu notowane były porywy wiatru przekraczające 180 km/h (na otwartym morzu we wschodnim sektorze cyklonu porywy osiągały 200 km/h). Cyklon przynosił długotrwałe, nawalne ulewy oraz burze. Opuścił Madagaskar w poniedziałek (07.02.2022) o godzinie 7 czasu lokalnego (godzina 5 czasu polskiego).

cyklon batsirai, cyklon batsirai,zabił,powodzie,ogromne zniszczenia
Prognozowana trasa cyklonu Batsirai – JTWC
cyklon batsirai, cyklon batsirai,zabił,powodzie,ogromne zniszczenia
Źródło: https://www.france24.com/

Ofiary śmiertelne. Zniszczone miasta, wsie i uprawy

Pierwsze informacje mówiły o 20 ofiarach śmiertelnych. Niestety nowe, które pojawiły się w środę, mówią o co najmniej 80 ofiarach. 60 spośród 80 osób poniosło śmierć w dystrykcie Ikongo w regionie Vatovavy-Fitovinany. Większość osób zginęła w wyniku utonięcia lub po tym, gdy zawaliły się ich domy.

Wiatr podczas przechodzenia cyklonu wyrywał drzewa z korzeniami, powalał słupy energetyczne, zrywał dachy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast, w którym zniszczeniu uległo prawie 90% zabudowy jest Nosy Varika. W tym mieście jak i innych na drodze cyklonu wiatr z solidniejszych domów zrywał dachy, a domy drewniane niszczył w całości. Jak informują obserwatorzy z wielu szkół i kościołów, w których znaleźli schronienie mieszkańcy zagrożonych terenów, wiatr zerwał dachy. Należy dodać, że swoje domy musiało opuścić ponad 55 000 osób.

Jakby tego było mało, nawalne długotrwałe opady powodowały liczne i wielkoskalowe powodzie. 12 dróg i 14 mostów stało się nieprzejezdnych. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Ogromne ilości upraw ryżu zostały zniszczone.

Cyklon Batsirai opuścił Madagaskar. Zabił 20 osób. Zostawił powodzie i ogromne zniszczenia.
Dziewczynka trzyma dziecko przed uszkodzonym domem w Fianarantsoa na Madagaskarze w niedzielę po tym, jak cyklon Batsirai spowodował powódź w okolicy.
Zdjęcie: Reuters

Burza tropikalna Ana

Madagaskar dopiero co był doświadczony niedawną burzą tropikalną Ana. Co najmniej 131 000 osób zostało dotkniętych przez Ana na Madagaskarze pod koniec stycznia. Zginęło 58 osób, głównie w stolicy Antananarywie. Burza uderzyła również w Malawi, Mozambik i Zimbabwe, powodując dziesiątki ofiar śmiertelnych.

cyklon batsirai, cyklon batsirai,zabił,powodzie,ogromne zniszczenia
‎Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez burzę tropikalną Ana‎. Źródło: EPA