Przejdź do treści

Cyklon Batsirai uderzył w Madagaskar. Wiatr w porywach do 160 km/h i fale do 10 metrów wysokości.

Potężny cyklon Batsirai pustoszący od czwartku Mauritius i Reunion uderzył w Madagaskar, przynosząc wiatr osiągający prędkość 160 km/h, ulewy i burze oraz w strefie przybrzeżnej fale osiągające 10 metrów wysokości.

cyklon batsirai

Cyklon Batsirai uderza w Madagaskar

Reklama

W sobotę 05.02.2022 w południowowschodnie wybrzeża Madagaskaru, w dystrykcie Mananjary ponad 530 km na południowy wschód od stolicy Antananarywy uderzył cyklon Batsirai. Na wybrzeżu notowane porywy wiatru osiągają 160 km/h (na otwartym morzu we wschodnim sektorze cyklonu porywy osiągają 175 km/h). Cyklon przynosi ulewy oraz burze.

Cyklon Batsirai, Cyklon Batsirai,Madagaskar,tropiklany,uderzył
Źródło: https://www.france24.com/

Służby meteorologiczne obawiają się bardzo dużych zniszczeń. Serwis pogodowy Meteo-France ostrzegał jakiś czas temu przed wiatrami o prędkości do 260 kilometrów na godzinę i falami o wysokości do 15 metrów. Z odczytów wynika, że prędkości są na szczęście niższe.

Reklama

Mieszkańcy od kilku dni poważnie przygotowywali się do nadejścia cyklonu Batsirai. Zabezpieczali okna, wzmacniali dachy workami z piaskiem i kanistrami wypełnionymi wodą. Chcieli dociążyć dachy, aby nie zostały poderwane przez silny wiatr.

Burza tropikalna Ana

Madagaskar doświadczony niedawną burzą tropikalną Ana znów musi mierzyć się z niebezpieczną pogodą. Co najmniej 131 000 osób zostało dotkniętych przez Ana na Madagaskarze pod koniec stycznia. Zginęło co najmniej 58 osób, głównie w stolicy Antananarywie. Burza uderzyła również w Malawi, Mozambik i Zimbabwe, powodując dziesiątki ofiar śmiertelnych.

Cyklon Batsirai, Cyklon Batsirai,Madagaskar,tropiklany,uderzył
‎Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez burzę tropikalną Ana‎. Źródło: EPA

Ucieczka z zagrożonych obszarów

Wiele osób uciekło z zagrożonych terenów na północ kraju. Cześć do rodzin. Inni do przygotowywanych schronisk. We nadmorskim mieście Vatomandry znajdującym się na północ od zagrożonego obszaru ponad 200 osób zostało stłoczonych w jednym tylko budynku zaadoptowanym jako schronisko. Rodziny śpią na matach lub materacach.

Reklama

W wielu miejscach nie ma bieżącej wody, ponieważ wodociągi wyłączyły dostawy przed nadejściem cyklonu. Ludzie ustawiają naczynia, by złapać wodę deszczową kapiącą z falistych blach dachowych. Jest duże ryzyko wybuchu biegunki i innych chorób zakaźnych.

ONZ w gotowości

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że zwiększa swoją gotowość wraz z agencjami pomocowymi, stawiając samoloty ratownicze w gotowości i gromadząc zapasy pomocy humanitarnej. Oczekuje się, że wpływ Batsirai na Madagaskar będzie „znaczący”, powiedział w piątek dziennikarzom w Genewie Jens Laerke, rzecznik organizacji humanitarnej ONZ OCHA.

Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) wskazał na szacunki władz krajowych, że około 595 000 osób może zostać bezpośrednio dotkniętych cyklonem Batsirai, a 150 000 kolejnych może zostać przesiedlonych z powodu nowych osunięć ziemi i powodzi.

Reklama