Przejdź do treści

Cyklon Dumako uderzył w Madagaskar. 10 dni po cyklonie Batsirai.

Kolejny cyklon tropikalny uderzył w Madagaskar. Zaledwie 10 dni po uderzeniu cyklonu Batsirai, który zabił co najmniej 121 osób i wyrządził ogromne szkody, Madagaskar zmaga się z kolejnym silnym załamaniem pogodowym.

Cyklon Dumako uderza w Madagaskar

Reklama

We wtorek 15.02.2022 w północnowschodnie wybrzeża Madagaskaru, uderzył cyklon Dumako. Na otwartej wodzie przed uderzeniem notowane były porywy wiatru przekraczające 120 km/h. Podczas uderzenia na wybrzeże siła wiatru osłabła do 80 km/h. Cyklon przyniósł jednak długotrwałe, nawalne ulewy oraz burze. Do środy rano cyklon nad Madagaskarem ma osłabnąć i się zdezintegrować.

cyklon dumako, cyklon dumako,madagaskar,batsirai

Cyklon Batsirai – Ofiary śmiertelne. Zniszczone miasta, wsie i uprawy

Poprzedni cyklon Batsirai przyczynił się do śmierci no najmniej 121 osób. Większość osób zginęła w wyniku utonięcia lub po tym, gdy zawaliły się ich domy.

Reklama

Wiatr podczas przechodzenia cyklonu wyrywał drzewa z korzeniami, powalał słupy energetyczne, zrywał dachy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast, w którym zniszczeniu uległo prawie 90% zabudowy jest Nosy Varika. W tym mieście jak i innych na drodze cyklonu wiatr z solidniejszych domów zrywał dachy, a domy drewniane niszczył w całości. Jak informują obserwatorzy z wielu szkół i kościołów, w których znaleźli schronienie mieszkańcy zagrożonych terenów, wiatr zerwał dachy. Należy dodać, że swoje domy musiało opuścić ponad 55 000 osób.

Jakby tego było mało, nawalne długotrwałe opady powodowały liczne i wielkoskalowe powodzie. 12 dróg i 14 mostów stało się nieprzejezdnych. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Ogromne ilości upraw ryżu zostały zniszczone.

Cyklon Batsirai opuścił Madagaskar. Zabił 20 osób. Zostawił powodzie i ogromne zniszczenia.
Dziewczynka trzyma dziecko przed uszkodzonym domem w Fianarantsoa na Madagaskarze w niedzielę po tym, jak cyklon Batsirai spowodował powódź w okolicy.
Zdjęcie: Reuters

Burza tropikalna Ana

Madagaskar również dopiero co był doświadczony niedawną burzą tropikalną Ana. Co najmniej 131 000 osób zostało dotkniętych przez Ana na Madagaskarze pod koniec stycznia. Zginęło 58 osób, głównie w stolicy Antananarywie. Burza uderzyła również w Malawi, Mozambik i Zimbabwe, powodując dziesiątki ofiar śmiertelnych.

cyklon dumako, cyklon dumako,madagaskar,batsirai
‎Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez burzę tropikalną Ana‎. Źródło: EPA
Reklama

Inne wiadomości

Reklama