Przejdź do treści

Cyklon Emnati uderzył w Madagaskar. To kolejny cyklon po cyklonie Batsirai i burzy Ana.

Kolejny cyklon tropikalny uderzył w Madagaskar. Zaledwie 10 dni po uderzeniu cyklonu Batsirai, który zabił co najmniej 121 osób i wyrządził ogromne szkody, Madagaskar zmaga się z kolejnym silnym załamaniem pogodowym.

Cyklon Emnati uderzył w Madagaskar

Reklama

Cyklon Emnati uderzył w południowo-wschodnie wybrzeże Madagaskaru we wczesnych godzinach porannych w środę, zrywając dachy z domów i przynosząc zagrożenie powodziami i niedoborami żywności w regionie, który wciąż podnosi się ze zniszczeń spowodowanych przez Cyklon Batsirai i burzę tropikalną Ana.

Główne uderzenie cyklonu Emnati skupiło się na dystrykcie Manakara Atsimo na południowym wschodzie, ze średnimi utrzymującymi się wiatrami o prędkości 135 km/h i porywami dochodzącymi do 190 km/h. Sześć regionów na południowym wschodzie znajduje się w obszarze czerwonego alarmu, większość z nich jest już mocno dotknięta przez Batsirai.

Ewakuacja 30 000 osób

Reklama

Ponad 30 000 osób zostało przeniesionych do bezpiecznego zakwaterowania przed uderzeniem cyklonu Emnati, a Krajowe Biuro ds. Zarządzania Ryzykiem i Katastrofami szacuje, że ponad 250 000 osób może zostać dotkniętych przez cyklon.

Nie ma na tę chwilę doniesień o śmierci lub obrażeniach. Lokalni urzędnicy i świadkowie zgłaszają rozległe uszkodzenia domów i innych budynków.

Madagaskar i zmagania z cyklonami

Madagaskar, wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki, znana z dzikiej przyrody i dziewiczych skarbów przyrody, została dotknięta czterema poważnymi burzami tropikalnymi w ciągu ostatniego miesiąca. Burze te zabiły już prawie 200 osób i spotęgowały i tak już ogromne problemy tego biednego kraju. Susza na południu kraju sprawiła, że około 400 000 osób było zagrożonych głodem w zeszłym roku.

Zmiany klimatu

Reklama

Cyklony ponownie podkreśliły, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpływać na wzorce pogodowe i zagrażać życiu ludzi we wrażliwych miejscach, takich jak Madagaskar. Agencja pogodowa ONZ ostrzegała wcześniej przed kolejnymi „cyklonami tropikalnymi o dużym wpływie”, które są związane ze zmianami klimatu uderzającymi w region Madagaskaru.

Cyklon Batsirai i Dumako

Emnati będzie podwójnym ciosem dla wschodnich i południowo-wschodnich regionów Madagaskaru, które zostały już wcześniej spustoszone przez cyklon Batsirai na początku lutego. Cyklon Batsirai ostatecznie pozostawił ponad 120 zabitych i 143 000 osób ewakuowanych. Ponad 20 000 domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

cyklon emnati, cyklon emnati,cyklon,burza tropikalna,madagaskar
Sprzątanie ulic po cyklonie Batsirai 8 lutego 2022 r. w Mananjary, Magadaskar https://www.sciencesetavenir.fr/

Burza tropikalna Ana

Madagaskar również dopiero co był doświadczony niedawną burzą tropikalną Ana. Co najmniej 131 000 osób zostało dotkniętych przez Ana na Madagaskarze pod koniec stycznia. Zginęło 58 osób, głównie w stolicy Antananarywie. Burza uderzyła również w Malawi, Mozambik i Zimbabwe, powodując dziesiątki ofiar śmiertelnych.

cyklon emnati, cyklon emnati,cyklon,burza tropikalna,madagaskar
‎Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez burzę tropikalną Ana‎. Źródło: EPA
Reklama

Inne wiadomości

Reklama