Czy pojawi się silny wiatr 14 i 15 listopada? Analiza Jarosława Turały.
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Dzień dobry.
Zebraliśmy się tutaj w sprawie 14-15.11, kiedy to „podobno” spodziewać należy się silnych porywów wiatru. Nie byłoby nic w tym dziwnego i chyba nie brał bybrałbymm pod „deskę kreślarską” tego tematu, gdyby nie to, że jestem niemal pewien podłapania zbliżania się niżu do Polski przez media i stworzenie kolejnych, niemal apokaliptycznych artykułów.
Ostatnio w oczy rzucały mi się artykuły na przemian mówiące o śnieżycach lub ich braku. Już nie wspomnę, o ważnej kwestii brania prognoz pogody eksperymentalnych, które niemal codziennie się zmieniają za wyrocznie i mieszania w to synoptyków. IMGW codziennie dostaje swego rodzaju cięgi, gdyż mieszane jest w te clikbajty niemiłosiernie.
Teraz do rzeczy….
Przed nami rzeczywiście niewielki epizod wiatrowy, który moim zdaniem nie powinien być na tyle dynamiczny, by spowodować lokalną panikę społeczną. Niemniej jednak powieje nieco mocniej i oczyści atmosferę (nie wszędzie).

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się na skraju ośrodka niskiego ciśnienia na pograniczy zachodniej Rosji oraz wschodniej Białorusi. Powoli dostajemy się w oś pola wysokiego ciśnienia wyżu znad Rumunii, który sprawi, że na południu kraju pogoda powinna się poprawiać. Oprócz tego znajdujemy się w polu słabogradientowym, a to oznacza słaby przepływ powietrza zarówno w średniej jak i „niskiej” troposferze.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Należy przede wszystkim spojrzeć nad Atlantyk, gdzie mamy do czynienia, jak to o tej porze roku z głębokim niżem barycznym. Z upływem czasu dojdzie do utworzenia się niżu wtórnego, który w środowisku bardzo szybkiego przepływu powietrza w górnej troposferze (Jet stream) zacznie wędrować w naszym kierunku. Szczęście w tym, że wędrówka będzie owocowała w stale podnoszące się ciśnienie w centrum ośrodka, a to jest dobra informacja, gdyż wiecie, że im niższe ciśnienie w niżu, tym bardziej zaostrzony (zwiększony) gradient (różnica) poziomy ciśnienia, więc silniejszy wiatr.
Niż już w najbliższy wtorek osiągnąć powinien Bałtyk i powoli będzie się przemieszczał na wschód. Tymczasem należy również zauważyć pole wysokiego ciśnienia ośrodka wyżowego znajdującego się nad Hiszpanią. Z upływem godzin jako samodzielny ośrodek będzie powoli wędrował w kierunku Europy Środkowej, zwiększając gradient baryczny (bo nie możemy brać pod uwagę jedynie niżów, za główną przyczynę zaostrzenia gradientu).
Już 15.11 niż powinien nieco zmienić trajektorię i zahaczyć o Polskę północną i północnowschodnią. Dość śmiałe poczynanie wędrującego ośrodka wyżowego, próbującego wbić się klinem również może sprawić, że na chwilę dosłownie dojdzie do mało-obszarowego zwiększenia gradientu i pojawienia się nagłych porywów o mniejszym oddziaływaniu obszarowym.
Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą
OPIS
Jeśli chodzi o porywy przewidywane na wtorek i środę, bo o niej też trzeba wspomnieć, to tak, jak na wstępie pisałem, nie powinny one wyrządzić nikomu krzywdy. Oczywiście nie jest wykluczone, że gdzieś się gałąź złamie, czy prądu zabraknie, ale naprawdę poważniejszych szkód materialnych nie należy się spodziewać.
Gdzie więc będzie wiało najmocniej?
Wydaje się, że strefa najsilniejszych porywów wiatru powinna osiągnąć obszar Lubuskiego oraz Zachodniopomorskiego, gdzie porywy mogą dochodzić do 60 km/h!! 60!!! nie 160 ….Ogólnie na południu, południowym wschodzie i w centrum porywy w przedziale 35-50 km/h. Mówimy oczywiście o pojedynczym porywie , a nie o masywnym wietrze niczym z suszarki do grzybów
.
Co do 15.11 i ten mało-obszarowy zaostrzony gradient, to istnieje szansa, że gdzieś w Wielkopolsce albo w Lubuskim prędkość wiatru może osiągnąć zakres (mowa cały czas o pojedynczym porywie) 55 – 65 lokalnie i na chwilę 70 km/h. Czy tak będzie? Zobaczymy. Północ kraju bezpieczna z praktycznie nieznaczącymi porywami. Oczywiście należy liczyć się z opadami związanymi z przechodzeniem systemu frontów. Lokalnie może się pojawić konwekcja, w której również może mocniej powiać.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet