Przejdź do treści

Upał.. Czy wróci do nas jeszcze upalna pogoda?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy wróci jeszcze do nas upalna pogoda, czy to już definitywny koniec wysokich temperatur?

Upalna pierwsza połowa sierpnia.

Reklama

Jak dobrze pamiętamy, lipiec nie był zbyt gorącym miesiącem. Temperatury rzadko przekraczały 30°C, przeważnie były niższe. To było na pewno nie w smak części turystom, która wtedy miała urlop. Początek sierpnia również nie wskazywał na to, że będą wysokie temperatury. W wielu miejscach Polski występowały opady deszczu, a temperatury były stosunkowo niskie. Jednak od 13 do 20 sierpnia mieliśmy bardzo wysokie temperatury w wielu miejscach Polski. Ten upał utrzymywał się całkiem długi czas. Aż nastąpiła wymiana powietrza i od kilku dni możemy cieszyć się zdecydowanie przyjemniejszą, chłodniejszą aurą (prócz Polski południowej bo tam chłodniejsza masa powietrza dotarła dopiero w dniu dzisiejszym).

W środę i w czwartek temperatury poniżej 30°C.

W środę i czwartek temperatury poniżej 30°C w całej Polsce. W najcieplejszym momencie dnia od 24 do 27°C. Szczególnie w południowej zachodniej Polsce. Najchłodniej na wybrzeżu, tam od 18 do 22°C. Nocami, szczególnie nad ranem spadki temperatur do. 14 bądź 15°C, szczególnie w Polsce południowej, wschodniej i północno wschodniej.

Niebezpieczna superkomórka w woj. dolnośląskim [17:40]

Reklama

Najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje nad południe od Wrocławia. Przemieszcza tam się dobrze rozbudowana superkomórka burzowa, która generuje bardzo silne, wręcz nawalne opady deszczu, opady gradu oraz silny wiatr na swoim czele. Z raportu wynika, że ma bardzo dobrze rozbudowaną chmurę szefową. Przemieszcza się ona w kierunku południowo-wschodnim. W niedługim czasie powinna osiągnąć Opole, a następnie Dalej na wschód z odchyleniem na południe.

Chwilowy napływ gorących mas powietrza w piątek.

W najbliższy piątek przez Polskę będzie przemieszczał się front ciepły, a za nim gorąca masa powietrza i temperatury w godzinach południowych w Polsce zachodniej oraz centralnej, a następnie południowej przekroczą 30°C, a w Polsce południowo zachodniej nawet 33°C.

Jednak bardzo szybko za frontem ciepłym będzie przemieszczał się front chłodny i znów nastąpi wymiana powietrza. Już w godzinach popołudniowych w piątek prognozujemy w Polsce zachodniej wejście chłodniejszych mas powietrza i wypieranie gorących mas powietrza na wschód.

Noc tropikalna z piątku na sobotę

Reklama

Nocą z piątku na sobotę w Polsce południowej i południowo wschodniej będziemy mieli noc tropikalną. Prawdopodobnie jedną z ostatnich w tych roku. Gdzie temperatury będą przekraczać o godzinie 5:00 nad ranem 21°C.

W sobotę wędrówka frontu chłodnego będzie postępować a po jego zachodniej stronie temperatury od 20 do 23°C, natomiast, po jego wschodniej stronie od 26 do 30°C. Takie różnice temperatur nie będą powodowały nic dobrego, a na pewno nie będzie tego dnia spokojnie. Od piątku do niedzieli prognozowane są gwałtowne burze. O tych burzach będziemy pisać w oddzielnym artykule.

Temperatury w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu będzie walka wysokich temperatur z niskimi. W Polsce zachodniej i centralnej temperatury dosyć niskie – od 16 do 23 stopni Celsjusza. Na wschodzie natomiast napływ cieplejszych mas powietrza i temperatury od 26-30 stopni Celsjusza.

Aktualna prognoza


Radary burzowe – KLIKNIJ

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama