Przejdź do treści

Czy wróci do nas zima w tym tygodniu?

Patrząc na modele numeryczne – będzie to delikatny jej podmuch. I to tylko na chwilę. Sprawdźmy.

Reklama

Święta upłynęły nam pod znakiem dużej ilości śniegu i całodobowego mrozu. Sylwester znów okazał się wyjątkowo ciepły. Miejscami temperatury osiągały ponad 12 stopni Celsjusza. Po śniegu nie zostało śladu. Taka pogoda utrzymuje się do dziś.

Czy wróci do nas zima?

Podmuchu zimy trzeba upatrywać we froncie chłodnym związanym z niżem przemieszczającym się nad Morzem Bałtyckim, za którym spłynie do nas chłodniejsze powietrze z północy kontynentu.

Czy wróci do nas zima
Układ baryczny w środę wieczorem. WXcharts

Temperatury ujemne

Reklama

Temperatury ujemne pojawią się po przejściu frontu chłodnego, w czwartek. Wtedy na terenie całego kraju temperatury spadną poniżej zera. Nie będzie to duży mróz, Najzimniej ma być w nocy z czwartku na piątek. Od -2 stopni Celsjusza na wybrzeżu do -6 stopni Celsjusza na południu Polski. W górach lokalnie do -12 stopni Celsjusza.

czy wróci do nas zima, czy wróci do nas zima

W piątek bardzo szybko to chłodne powietrze zostanie wypierane przez cieplejsze płynące z zachodu Europy. Na zachodzie Polski temperatury dodatnie. Na wschodzie ujemne wieczorem i w nocy. W kolejnych dniach na zachodzie nadal 2 – 3 stopnie Celsjusza. Na wschodzie i południu huśtawka pogodowa. W nocy temperatury spadać będą do -5 stopni Celsjusza. W dzień wzrastać do 0 lub 2 stopni.

czy wróci do nas zima, czy wróci do nas zima

Opady śniegu

Podczas przechodzenia frontu i za nim pojawią się opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego. W czwartek sypać miejscami może dość mocno. Jednak trudno na tę chwilę wskazać gdzie będzie padać najmocniej. Wydaje się, że pas centralny i wschodni Polski. jednak ilości śniegu nie będą znaczące i ewentualna pokrywa nie utrzyma się długo.

Reklama

Mapy: WXCharts

Wiadomości.

Reklama