Przejdź do treści

Dolomity. Tragedia w masywie Marmolada. Oderwał się fragment lodowca. Wielu zabitych, rannych i zaginionych.

Do tragedii doszło w niedzielę we włoskich Dolomitach. Sześć osób zginęło a dziewięć zostało rannych po tym jak oderwał się fragment lodowca w masywie Marmolada. Piętnaście osób uznano za zaginione.

Dolomity. Tragedia w masywie Marmolada.

Reklama

Dolomity to pasmo górskie leżące w północno- wschodniej części Włoch. Do wypadku doszło na drodze prowadzącej na szczyt górski. Z powodu wysokich temperatur jak dla obszarów górskich runął i oderwał się od skały bardzo duży fragment lodowca, który spowodował tragiczny bilans.

Powodem wysokie temperatury

Jak zaznacza włoska agencja informacyjna Ansa, w sobotę na szczycie Marmolady zanotowano rekordowo wysoką temperaturę 10 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie była ona przyczyną oderwania się części lodowca. W całych Włoszech występują upalne temperatury związane z oddziaływaniem powietrza zwrotnikowego.

Tragiczny bilans

Reklama

Co najmniej 6 osób nie żyje, a 15 ma status turystów zaginionych. Dziesięć osób zostało rannych. To aktualny bilans oderwania się fragmentu skalnego i kawałków lodu w masywie Marmolada. Osoby ranne zostały przetransportowane do szpitali w Belluno, Treviso, Trydencie i Bolzano.

Sztab kryzysowy

Jak podała włoska agencja Ansa, jedna z osób jest w bardzo ciężkim stanie. W prowincji Trydent został uruchomiony sztab kryzysowy, aby szybciej i sprawniej móc przeprowadzać akcję ratunkową. Na miejscu w akcji ratunkowej działa pięć helikopterów i oddziały z psami wysłanych w rejon katastrofy w poszukiwaniu zaginionych.

Wciąż istnieje dalsze ryzyko osunięć fragmentów skalnych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Masyw Marmolada

Reklama

Masyw Marmolada to najwyższy masyw górski Dolomitów (3343 m n.p.m.). Nazwa wywodzi się od słowa „marmoleda”, co znaczy „błyszcząca”.

Na koniec jeszcze słowa od ratownika alpejskiego, który uczestniczy w tej akcji poszukiwawczo-ratunkowej „To ekstremalna temperatura. Oczywiste, że nie jest to normalne, musimy być przygotowane na różne ewentualności aż po kolejne osunięcia – powiedział Walter Milan”

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama