Przejdź do treści

Duży gradient ciśnienia, silny wiatr i ocieplenie. Okiem Jarosława Turały.

Mamy dość piękny, wtorkowy poranek. Temperatura wszędzie na minusie. Jeśli się tak dobrze przyjrzeć, to stacja telemetryczna w Łodzi zanotowała, póki co -11 stopni, a to jest zimniej niż na Śnieżce. Podobnie w Bydgoszczy, gdzie termometry pokazały -12 stopni. Teraz widać wyraźnie, że w przejaśnieniach, bardzo szybko zostaje wypromieniowane ciepło, a niżej zalega zimna i ciężka masa powietrza.

duży gradient ciśnienia
Duży gradient ciśnienia nad Polską w piątek.

Duży gradient ciśnienia

Reklama

Przed nami jednak zmiana pogody. Niekoniecznie pod względem opadów, ale zmianą cyrkulacji powietrza. Prawdopodobnie za chwilę dostaniemy się pod wpływ cieplejszej masy polarnomorskiej poprzez rozbudowę układu wysokiego ciśnienia nad zachodnią częścią Europy. Dodatkowo zwiększy się gradient poziomy ciśnienia , co zaowocuje silniejszymi porywami wiatru, gdyż nad Morzem Barentsa umiejscowiony jest „srogi” niż. Różnica ciśnień pomiędzy centrum wyżu i niżu jest znaczna.

Silny wiatr

Na tę chwilę wiązki modeli prognostycznych, są nieco rozbiegane, a to oznacza, że nieco trudniej jest oszacować prędkość wiatru w porywie, których należy się spodziewać. Czwartek / piątek, to największe porywy w górach: >130 km/h. Na Bałtyku również około 90/95 km/h. W regionach przybrzeżnych ja wstępnie stawiam, że powieje maksymalnie do 75 km/h, ale czas pokaże. „Wnętrze” kraju wstępnie w porywie do 60 km/h.

duży gradient ciśnienia, duży gradient ciśnienia
Źródło: Windy
Reklama

Kolejnym aspektem nadchodzącej aury będzie wspomniana zmiana cyrkulacji na zachodnią / północno zachodnią. Od czwartku zacznie się ocieplać, a w piątek, poza krańcami wschodnimi, wszędzie plusy. Na zachodzie nawet 4 / 5 stopni.

duży gradient ciśnienia, duży gradient ciśnienia

Dostałem również zapytanie o pierwszą w tym roku prawdziwą wichurę. Do poniedziałku (bo wstępnie tak jest prognozowana) moi drodzy jest jeszcze daleko, ale z tyłu głowy należy mieć, że może mocno a lokalnie bardzo mocno powiać. Tutaj FUSy również nie są zgodne (tak jakby miały być zgodne 😃 ). Dzieje się tak dlatego, gdyż każda wiązka na tę chwilę widzi inne położenie układów barycznych, pomiędzy którymi również zwiększy się gradient poziomy ciśnienia. Myślę, że wstępnie można o tym wspomnieć około soboty 🙂.

Aktualne mapy pogodowe.

Reklama