Niestety nie udało się uratować chłopca, który spędził koło 8 godzin w zamkniętym, rozgrzanym samochodzie w Szczecinie. Kolejne lato i kolejna ofiara. Co zrobić jeśli zauważymy dziecko w aucie bez opieki? Czy możemy wybić szybę w aucie w celu ratowania dziecka?
Dziecko w aucie podczas upału
Jeśli widzimy dziecko lub zwierzaka zamkniętego w aucie – nie przechodźmy wobec tego obojętnie. Co roku dochodzi do kilku sytuacji, w których dzieci ocierają się o śmierć lub umierają z winy głupoty / lekkomyślności dorosłych. Część rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak może się skończyć pozostawienia dziecka w zamkniętym aucie w czasie upału. Inni znów padają ofiarą rutyny, zabiegania, wielu problemów.
Konsekwencją może być przegrzanie organizmu, a dalej udar.
Jak mocno nagrzewa się samochód podczas upału?
Samochód działa w upał niczym piekarnik. Szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne, ale jednocześnie działają jako izolator. Temperatura bardzo szybko wzrasta powyżej 50° C i może przy upalnej pogodzie na słońcu osiągnąć nawet do 80° C. Wystarczy już 15 minut w takiej temperaturze, aby dziecko dostało udaru.
Co się dzieje z dzieckiem, gdy zostawisz je w nagrzanym samochodzie?
- Z początku dziecko siedzi spokojnie;
- Z biegiem czasu ma coraz bardziej wilgotną buzię i włosy od potu.
- Następuje spłycenie i przyspieszenie oddechu.
- Dziecko zaczyna płakać. Z biegiem czasu coraz bardziej rozpaczliwie. Ten etap często trwa bardzo krótko.
- W końcu płacz zanika. Dziecko traci przytomność i umiera.
Co robić gdy będziemy świadkiem takiego zdarzenia?
- Gdy zobaczysz zamknięte dziecko w samochodzie podczas upału, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. Być może są przy parkometrze. Krzyknij, zawołaj. Jeśli dzieje się to np. na parkingu centrum handlowego, poinformuj ochronę. Ta wezwie rodziców przez głośniki.
- Jeśli nie ma – zadzwoń pod numer 112 oraz na pogotowie, a następnie obserwuj, co się dzieje z dzieckiem.
- Gdy widzisz, że życie uwiezionej osoby jest coraz bardziej zagrożone, trzeba działać. Sprawdź, czy drzwi są na pewno zamknięte. Jeśli tak – wybij szybę. Wybij szybę boczną znajdującą się jak najdalej od dziecka. Skorzystać możesz z wybijaka do szyb, gaśnicy itp. Ważne, aby uderzać nie w środek szyby (który najmocniej sprężynuje) tylko w jej bok.
- Jeśli uda się dziecko uwolnić przed przyjazdem służb to najlepiej od razu podać mu coś chłodnego do picia i zrobić okład z zimnej wody.
Na opiekunach, którzy odpowiedzialni są za dziecko, a zostawiają je w zamkniętym pojeździe ciąży odpowiedzialność karna. Za nieumyślne narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia może grozić nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.
Czy wolno wybić szybę w czyimś samochodzie?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Boją się reagować ze względu na możliwą karę. Należy pamiętać, że działanie w imię wyższej konieczności, jaką w tym przypadku jest ratowanie dziecka uwięzionego w aucie. Przepisy mówią jasno:
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
Podobnie sytuacja wygląda jeśli ratujemy zwierzę uwięzione w aucie np. psa.
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.