Przejdź do treści

Dziura w chmurach na południe od Polski. Widać ją na zdjęciach NASA.

Dziura w chmurach na południe od Polski. Widać ją na zdjęciach NASA.

Nad Polską dominuje zgniły wyż. Mamy praktycznie w całym kraju zachmurzenie pełne. Zupełnie inaczej jest w części Rumunii oraz Węgier.

Dziura w chmurach na południe od Polski. Widać ją na zdjęciach NASA.

Zgniły wyż nad Polską

Po dynamice w pogodzie, jaka była w ostatni weekend nad Europą rozgościł się wyż, który jest typowym zgniłym wyżem. Oznacza to tyle, że praktycznie w całej Polsce mamy zachmurzenie stratus. Pojawiają się drobne opady lekkiego śniegu bądź mżawki. Pogoda jest iście depresyjna. Ale możemy zobaczyć pewien wyjątek na południe od granic Polski.

Dziura w chmurach na zachód od Karpat

Na mapach satelitarnych od 22 stycznia 2023 r. możemy obserwować dziurę w chmurach stratus, która swoim zasięgiem obejmuje północno zachodnią część Rumunii, wschodnią część Węgier oraz południową część Słowacji. Jak włączymy sobie animację przepływu chmur, to możemy zauważyć, że ta dziura w tych chmurach jest praktycznie nieruchoma.

Okazuje się, że na zachód od pasma Karpat powietrze jest zdecydowanie bardziej suche. Stąd tam nie występuje zachmurzenie stratus.

Czy te rozpogodzenia dotrą do Polski?

Z obserwacji sprzed 2 dni możemy wnioskować, że niestety te z rozpogodzenie nie dotrą do Polski, ponieważ są praktycznie stacjonarne i są związane z pasmem Karpat. Jedynie krańce południowe województwa podkarpackiego mają dość ładną pogodę.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.