Przejdź do treści

Edycja parametrów


Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, już minionej nocy rozpoczął się istotny dla przebiegu warunków pogodowych w naszym kraju, proces przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału. Rozległy wał wyżowy, tworzony przez trzy dobrze rozbudowane wyże, od Półwyspu Iberyjskiego, przez wschodnią Francję i Niemcy, po trzeci wyż znad zachodniej Rosji, powoli jego środkowy odcinek zaczął przesuwać się na południowy wschód, zajmując miejsce kierującego się nad Morze Czarne ośrodka niżowego. W tym samym czasie stopniowo słabły i wychodziły nad Białoruś i Ukrainę resztki opadów mokrego śniegu z dnia wczorajszego. O godzinie piątej słabe opady śniegu rejestrowała tylko stacja meteorologiczna w Terespolu, a deszczu ze śniegiem stacja meteorologiczna we Włodawie.

Reklama

W tym samym czasie od zachodu nasuwa się zatoka niżowa z okludującymi się frontami, związana z niżem atlantyckim (985 hPa), kierującym się w stronę Szkocji (https://www1.wetter3.de/fax_dt.html ). Pierwsze opady deszczu już rejestrują stacje meteorologiczne w Świnoujściu i Szczecinie, a niebawem rozprzestrzeniać się będą one nad cały zachód kraju, z tendencją do przesuwania się w kierunku południowo wschodnim. W miarę wchodzenia nad zimne podłoże będą one przechodziły w opady deszczu ze śniegiem, a w godzinach popołudniowych w opady mokrego śniegu. Za frontem napływać będzie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich, w którym na południowym zachodzie temperatura sięgnie 10, a lokalnie nawet 12 stopni. Nasz model prognozuje wzrost temperatury powyżej zera w całych Sudetach. Natomiast przed frontem nadal chłodno, by nie powiedzieć zimno, temperatura od zera do około trzech stopni, w Karpatach oczywiście mróz.

Ruch frontu i głębokiej zatoki niżowej w kierunku wschodnim blokowany będzie przez wyż znad Rosji, łączący się z niewielkim wyżem znad południowej Skandynawii. Zatem będziemy mieli duży kontrast termiczny pomiędzy ciepłym na południowym zachodzie i resztą kraju. W porze nocnej front ulegający zafalowaniom, osiągnie rubież: Pomorze Zachodnie – Lubelszczyzna, a w drugiej części nocy, fala frontowa przesunie się nad Ukrainę. Na chłodnym odcinku frontu występować będą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na ciepłym południowym zachodzie, spodziewana są słabe opady deszczu w strefie kolejnego frontu, ułożonego mniej więcej równoległe do wspomnianego frontu. Wiatr przed frontem, południowo wschodni przeważnie umiarkowany, za frontem południowo zachodni umiarkowany do silnego, a w strefie frontowej słaby.

Reklama

Jutro bez istotnych zmian, warunkowanych rozkładem ciśnienia. Nadal od Morza Północnego po Ukrainę utrzymywać się będzie bruzda niskiego ciśnienia powstała z wspomnianego, już dyssypującego niżu z rodowodem atlantyckim. Dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek, rozpocznie się istotna korekta ciśnienia, poprzez rozbudowę wyżu nad Skandynawią. To pod jego naporem „wymiatane” będą resztki opadów znad naszego południa, wiatr zmieniać się będzie na północno wschodni i otworzy się droga dla zimnego powietrza spływającego od północnego wschodu, do nas napływającego znad krajów bałtyckich i Białorusi. Już w nocy z wtorku na środę w całym kraju temperatura ujemna, od -1-go na zachodzie do -7, -8 stopni na północnym wschodzie. W dzień ujemna temperatura na małym minusie utrzyma się na całym wschodzie, a na zachodzie na małym plusie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to epizod krótkotrwały i w drugiej połowie tygodnia ociepli się.

Ryszard Olędzki, 19 listopada 2023r., godz. 7.00

Prognoza IMGW dla kraju na dziś i na noc

W dzień zachmurzenie duże, większe przejaśnienia i rozpogodzenia głównie we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Pomorzu o około 8 cm. W pozostałej części kraju możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C na północnym wschodzie do -2°C w centrum, 0°C na zachodzie i 1°C nad morzem; na Podkarpaciu ok. -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich, a na zachodzie z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Reklama

  W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu początkowo także z rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu. Na Pomorzu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Temperatura minimalna od -12°C, -10°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Sudetów i Karpat, około -6°C w centrum do -2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i zachodzie okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla kraju na jutro i kolejną noc.

W dzień zachmurzenie duże, na zachodzie większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na wschodzie i północny kraju, opady śniegu, a na południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna od -4°C na Suwalszczyźnie do -1°C w centrum, 0°C na zachodzie i 3°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h, w ciągu dnia słabnące do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

  W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu na ogół całkowite. Miejscami, głównie na południu, południowym zachodzie i środkowym wybrzeżu opady śniegu. W Bieszczadach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Temperatura minimalna od -9°C do -5°C, nad morzem od -3°C do -1°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, z przewagą południowo-zachodniego, nad morzem i na południu, umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Żródło: IMGW

Kolejne dni

30.11/01.12 – 01.12 (czwartek/piątek – piątek)Zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie i wschodzie duże i całkowite, opady śniegu. Przelotne opady śniegu na wybrzeżu. Temperatura minimalna od -7°C na zachodzie do -3°C w centrum i -1°C nad morzem. Temperatura maksymalna od -3°C na Suwalszczyźnie do 0°C na południu i 2°C nad morzem. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, na południu zmienny.

01/02 – 02.12 (piątek/sobota – sobota)Zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu całkowite i tam opady śniegu. Przelotne opady śniegu na wybrzeżu. Temperatura minimalna od -11°C w dolinach sudeckich do -7°C na zachodzie, -3°C na południu i 0°C nad morze. Temperatura maksymalna od -4°C do 0°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. 

Reklama

02/03 – 03.12 (sobota/niedziela – niedziela)Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie przejściowo opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -13°C nad Podkarpaciu do -7°C na Suwalszczyźnie i -1°C nad morzem. Temperatura maksymalna od -7°C na południu do -2°C w centrum i 0°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

03/04 – 04.12 (niedziela/poniedziałek – poniedziałek)Zachmurzenie duże, na południu większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -18°C na Podkarpaciu do -7°C w centrum i -1°C nad morzem. Temperatura maksymalna od -6°C na południowym wschodzie do -1°C w centrum i 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

04/05 – 05.12 (poniedziałek/wtorek – wtorek)Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu lokalnie opady śniegu. Temperatura minimalna od -15°C na Podkarpaciu do -7°C na zachodzie i wschodzie i -2°C nad morze. Temperatura maksymalna od -5°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północny miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Ostrzeżenia IMGW

Reklama

Aby zapoznać się z mapą dynamiczną ostrzeżeń kliknij w ten tekst.

,

Prognoza zagrożeń Sieć Obserwatorów Burz

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,

Prognoza zagrożeń Polscy Łowcy Burz

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,

Prognoza burz IMGW

Reklama

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,

ALERT RCB

Aby przeczytać aktualny alert RCB dotyczący pogody, kliknij w ten tekst.

,

Prognoza burzowa ESTOFEX

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,
Reklama