Przejdź do treści

Edycja parametrów

Dawid Gackowski, 24 września 2023r.; 07:35

Sytuacja baryczna

Nad wodami Atlantyku stacjonuje rozległy i głęboki układ niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych, niż ten jest byłym cyklonem tropikalnym (ex-NIGEL), który po dość długiej wędrówce nad obszar Europy uległ częściowemu wypełnieniu a ciśnienie w jego ośrodku osiąga wartość 960 hPa, zatoka z nim związana obejmuje obszar północno zachodniej Europy od Islandii przez Wielką Brytanię, po Morze Celtyckie i Zatokę Biskajską. Z kolei południowo zachodnia oraz Środkowa część kontynentu znajduje się w zasięgu rozbudowującego i umacniającego układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem 1025,6 hPa ulokowanym nad obszarem zachodniej Francji.

Nad obszarem Północnej Skandynawii oraz Morza Barentsa ulokowany jest układ niskiego ciśnienia, z którym związany jest front atmosferyczny, który podzielony jest na ciepłe i chłodne odcinki. Front rozciąga się od wspomnianego niżu w kierunku południowym przez Morze Białe, Białoruś, Ukrainę, Mołdawię po Półwysep Bałkański i wody Adriatyku gdzie łączy się z płytkim niżem. Nadal napływa chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, jedynie na krańcach wschodnich kraju, zalega tam jeszcze ta sama masa polarnomorska tylko o charakterze ciepłym. https://www.wetter3.de/fax_dt.html

Reklama

Pogoda na niedzielę

W ciągu najbliższej doby na południowym wschodzie kraju strefa pofalowanego frontu chłodnego, zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu i deszczu o charakterze ciągłym oraz przelotnym, lokalnie możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe do bezchmurnego nieba, bez opadów. Na północy kraju w ciągu dnia możliwe jest uformowanie rozproszyć komórek konwekcyjnych przynoszących punktowo silniejsze opady deszczu. W strefie zachmurzenia i opadów temperatura maksymalnie wyniesie od 14 do 16 stopi. Na krańcach południowych wyniesie od 12 – 15 stopni. Na terenach górskich poniżej 10 stopni. Na północy od 16 – 18 stopni na pozostałym obszarze kraju do 19 – 21 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku północno zachodniego skręcający na południowy o prędkości 15 – 20 km/h, na terenach podgórskich i górskich dość silny w porywach do 50 – 60 km/h. https://mapy.meteo.pl

Wir

Zalegający nad Atlantykiem kilkaset mil morskich od południowo zachodniego wybrzeża Islandii wir cykloniczny jest w dalszym ciągu wysokim układem barycznym. Na poziomie 850 – 700 hPa głębokość wiru pogłębiła się. Na poziomie 300 hPa głębokość wiru pozostaje bez zmian. Na pozostałych poziomach izobarycznych głębokość wiru również się pogłębiła. Układ niżowy znad południowej Europy jest średnim układem barycznym. Wyż znad Europy Wschodniej jest wysokim układem barycznym. https://www.wetter3.de/fax_dt.html

Kolejne dni

W ciągu kolejnych +36 – +48 godzin nad obszarem Włoch oraz Morza Adriatyckiego w środkowej części troposfery 500 hPa dojdzie do odcięcia niżu górnego wraz z „kroplą” chłodu i zostanie on przyblokowany i zepchnięty na południowy zachód przez rozbudowujący się grzbiet geopotencjału, który skierowany będzie w kierunku północno wschodnim, tym samym z południowego zachodu Europy ponownie zacznie napływać ciepła masa powietrza. Wyż znad Niemiec przemieści się w kierunku północno wschodnim nad obszar północnej części kraju. Ta sytuacja sprawi, że ponownie zagości spokojna i stabilna aura od poniedziałku temperatura znów zacznie wzrastać i maksymalnie osiągać będzie wartości do 20 – 24 stopni, a we wtorek zrobi się jeszcze cieplej i temperatura maksymalna wyniesie do 26 – 28 stopni. https://www.estofex.org/modelmaps…

Reklama

Prognoza IMGW dla kraju na dziś.

  W dzień na południowym wschodzie i wschodzie kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie duże oraz na północnym wschodzie i wybrzeżu słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 15°C w Małopolsce, na Podkarpaciu i w rejonach podgórskich Sudetów do 21°C na Podlasiu; w rejonach podgórskich Karpat około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, z kierunków północnych. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

Żródło: IMGW

Prognoza IMGW dla kraju na noc

  W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 5°C na Pomorzu, około 9°C w centrum i na zachodzie, do 15°C na Ziemi Przemyskiej. Wiatr słaby, zmienny, tylko na południu umiarkowany, północno-wschodni. W Sudetach i w Tatrach porywy wiatru do 55 km/h.

Prognoza IMGW dla kraju na jutro i kolejną noc.

 W dzień na południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami; na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 16°C w rejonach podgórskich, około 21°C w centrum i na południu, do 23°C na Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

  W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko gdzieniegdzie na południu duże. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 10°C w rejonach podgórskich Karpat i na Suwalszczyźnie do 16°C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat około 9°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunku południowo-wschodniego. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Żródło: IMGW
Reklama

25/26 – 28.09 (poniedziałek/wtorek – czwartek)

Zachmurzenie małe, tylko w czwartek na północy zachmurzenie umiarkowane i duże oraz na Pomorzu opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat do 17°C nad morzem i Pomorzu. Temperatura maksymalna od 22°C nad morzem do 28°C na wschodzie, w środę na Podlasiu do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czwartek na północy porywisty, z kierunków południowych.

28/29 – 29.09 (czwartek/piątek – piątek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem. Temperatura minimalna od 11°C w rejonach podgórskich Karpat do 17°C na Górnym Śląsku. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem do 23°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Reklama

29/30 – 30.09 (piątek/sobota – sobota)

Zachmurzenie umiarkowane, miejscami na wybrzeżu duże i tam przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 9°C w rejonach podgórskich Karpat i na Suwalszczyźnie do 13°C na Górnym Śląsku. Temperatura maksymalna od 17°C na północy do 21°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Ostrzeżenia IMGW

Aby zapoznać się z mapą dynamiczną ostrzeżeń kliknij w ten tekst.

,
Reklama

Prognoza zagrożeń Sieć Obserwatorów Burz

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,

Prognoza zagrożeń Polscy Łowcy Burz

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,
Reklama

Prognoza zagrożeń IMGW

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,

ALERT RCB

Aby przeczytać aktualny alert RCB dotyczący pogody, kliknij w ten tekst.

,

Prognoza burzowa ESTOFEX

Aby przeczytać prognozę, kliknij w ten tekst.

,
Reklama