Przejdź do treści

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia.

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia.

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia.

Wstęp

Reklama

Jeżeli dobrze pamiętam, to ostatnio dość „głośno” się zrobiło za sprawą pewnego sformułowania, jakim jest „EFEKT JEZIORA” / „EFEKT MORZA”. Niektórzy nie zwracali na to uwagi, inni podchodzili z dystansem. Jeszcze inni reagowali śmiechem.

Efekt Jeziora nad miastem Buffalo

Do łapek wpadł mi film z miasta #Buffalo (położonym na wschodnim wybrzeżu jeziora Erie). Na nim widać doskonale jak ten EFEKT JEZIORA – działa. Dlatego chciałbym Go Wam pokazać i podkreślić, że takie zjawisko, rzeczywiście istnieje.

Reklama

Otóż obecnie nad tym „regionem” mamy spływ zimnej masy powietrza i zwiększony gradient pionowy temperatury (różnica temperatury przy powierzchni gruntu nawet do wysokości Izobarycznej 500 hPa wynosi mniej więcej 30 stopni). Tymczasem wody powierzchniowe jeziora Erie mają około 10 stopni. Szybki napływ chłodu sprawia, że „cięższe” powietrze osiada na „dole”, ale to nie jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

(5) Amazing Rare Drone View OF Lake Effect Snow Hitting Buffalo NY And Waterspout – YouTube

Geneza

Otóż próba uniesienia się „ciepłej” pary wodnej znad wód powierzchniowych sprawia, że trafiając na znacznie chłodniejszą warstwę zaczyna ona bardzo szybko kondensować. (Pamiętajcie, że „Jesteśmy” nad wodą, więc wilgoci jest sporo) Szybkie unoszenie się i kondensacja sprawiają, że bardzo szybko tworzą się chmury pionowe / konwekcyjne.

Reklama

Są one „zasilane” jeziorem lub morzem. W bardzo krótkim czasie okazuje się, że powstaje wielka, rozległa strefa opadu konwekcyjnego, który wędrując nad ląd przynosi bardzo intensywne opady śniegu, które w parę chwil mogą dosłownie „zasypać” Wasz Świat.

Gdy przestaniesz zasilać baterię, w końcu się rozładuje. Tak jest i tym razem. Po przejściu chmury nad ląd powoli i sukcesywnie spada jej wydajność opadowa. Niestety jeśli adwekcja chłodu i gradient pionowy (różnica) temperatury nadal są spore, to powstają kolejne chmury i taka śnieżyca, może trwać nawet do kilku godzin – coś w stylu „training storms” -czyli burza jedna po drugiej.

Na filmie widać jak przy adwekcji chłodu i baterii w postaci ciepłych wód powierzchniowych, dosłownie ściana wilgoci (śniegu) wędruję w kierunku lądu.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama