Przejdź do treści

Efekt jeziora na Wybrzeżu oraz wiatr w porywach do 80km nad Zatoką Gdańską za sprawą niżu Zora.

Efekt jeziora oraz wiatr w porywach do 80 km/h nad Zatoką Gdańską za sprawą niżu Zora. W środę nad ranem nastąpi utworzenie się niżu Zora z centrum nad Bałtykiem. Przyniesie on opady oraz silniejszy wiatr, w szczególności w północnej Polsce.

Efekt jeziora na Wybrzeżu oraz wiatr w porywach do 80km nad Zatoką Gdańską za sprawą niżu Zora.

Narodziny niżu Zora

Reklama

W momencie, gdy piszę ten artykuł czy wtorek o godzinie 20:36 nad Bałtykiem, możemy obserwować zatokę niskiego ciśnienia. W godzinach porannych w środę nastąpi utworzenie się nowego niżu, który będzie miał na imię Zora. Niż ten przyniesie załamanie pogody, szczególnie w północnej części Polski.

Efekt jeziora na wybrzeżu w środę i czwartek

Najbardziej widocznym efektem tego niżu będzie efekt jeziora, który wystąpi na wybrzeżu. Wszystkie modele numeryczne zgodnie widzą przechodzenie niżu nad Polską i Morzem Bałtyckim. Taka sytuacja synoptyczna spowoduje uruchomienie efektu jeziora. Pojawią się chmury konwekcyjne przemieszczające się znad Bałtyku nad Wybrzeże oraz w głąb lądu. Chmury te przynosić będą punktowe, ale intensywne opady śniegu. Padać też mogą wyładowania.

Reklama

Największa intensywność śnieżyc będzie miała miejsce w środę po południu, nocą ze środy na czwartek i w czwartek nad ranem.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na pozostałym obszarze.

Na pozostałym obszarze również będą przemieszczały się chmury z zachodu na wschód, niosące opady śniegu na północy i krańcach południowo zachodnich oraz opady mieszane na południu Polski.

Silny wiatr na północnym wschodzie Polski oraz wybrzeżu.

Tworzący się niż spowoduje wzrost gradientu ciśnienia. W związku z tym porywy wiatru będą silne, w szczególności blisko centrum tego niżu. Wiatr zacznie przyśpieszać już w środę w godzinach popołudniowych. Najsilniej powieje na wybrzeżu – tam do 60 km/h, w Zatoce Gdańskiej do 40 km/h, na zachodzie Polski do 40 km/h.

Reklama

W nocy ze środy na czwartek strefa silniejszego wiatru przesunie się na północny wschód Polski. Tam wiatr będzie wiał w porywach do 50 km/h. Najsilniej powieje nad Zatoką Gdańską tam do 80 km/h.

Nad ranem może również silnie powiać na krańcach północno wschodnich, a w szczególności nad Suwalszczyznę do 70 80 km/h. Jednak strata strefa bardzo szybko powinna opuścić nasz kraj.

Inne wiadomości

Reklama