Przejdź do treści

Ekstremalne temperatury na świecie – Czerwiec 2022

Tegoroczny czerwiec był pod względem temperatur dosyć ekstremalnym miesiącem. Trwające wiele dni upały wystąpiły nad Polską, ale również w wielu krajach Europy zachodniej czy północnej. Na bliskim wschodzie, w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych fale upałów również dały o sobie znać. Przyczyniło się to do zarejestrowania wielu naprawdę ekstremalnych temperatur na świecie.

Najwyższa temperatura na półkuli północnej Czerwiec 2022

Reklama

Najwyższą temperaturę w czerwcu, na całej półkuli północnej zarejestrowano 20 czerwca w mieście Abadan w Iranie, gdzie w cieniu temperatura maksymalna wyniosła aż 52,2 °C! Tego samego dnia w Iraku zarejestrowano temperaturę maksymalną wynoszącą aż 51.6°C. Zabrakło jedynie 0.4° dla pobicia rekordu zamierzonej tam temperatury w czerwcu.

Rekordowe temperatury w Skandynawii

27 czerwca praktycznie rekordowe temperatury nawiedziły Norwegię, gdzie w mieście Saltdal, położonym na północy kraju termometry wskazały aż 31.6°C. Podobne temperatury wystąpiły również w Finlandii, gdzie najwyższa odnotowana temperatura wyniosła aż 31.4°C. Następnego dnia w położonym na Arktyce mieście Mehamn, w Norwegii padł rekord temperatur dla czerwca, temperatura w cieniu wyniosła tam aż 30.8°C, przebijając poprzedni rekord aż o 5°C!.

Rekordy dla czerwca na Bałkanach i w Europie Zachodniej

Reklama

Rekordy dla czerwca padły również w Chorwacji: 40.4°C, w Słowenii: 38.0°C oraz we Francji: 42.9°C.

Fala upałów zawitała również do Japonii, w Tokio przez 9 dni z rzędu odnotowano temperatury powyżej 35°C. Zaś z drugiej strony, dla północnej półkuli najniższa temperatura zanotowana w czerwcu wniosła -32.2°C, na stacji polarnej Summit na Grenlandii.

Temperatury na półkuli południowej

Na półkuli południowej temperatury były nieco mniej ekstremalne. Najwyższa temperatura została zanotowana w Bradhsaw w australijskim Terytorium Północnym, 5 czerwca i wyniosła aż 37,8 °C. Najniższą temperaturę na półkuli południowej zmierzono 27 czerwca na stacji polarnej Concordia na Antarktydzie i wynosiła aż -78,1 °C!

Reklama

Zaskakującymi pomiarami okazały się rekordowo niskie temperatury, które zmierzono w Nowej Zelandii: -8.6 °C oraz w Australii, gdzie w Hillston w nocy temperatura spadła do aż -4.0°C. Ustanowiło to rekordy pomiarów minimalnych temperatur w czerwcu w obu państwach.

Źródła: Kataklizmy w Polsce i na świecie, Scott Duncan

Autor: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama