Przejdź do treści

Ekstremalne upały w Chinach. Najdłuższa fala upałów w historii.

Ekstremalne upały występują od wielu dni w Chinach. To najdłuższa fala upałów w historii. Upalne temperatury nie spadły lokalnie przez ponad 70 dni.

Upały w Chinach

Reklama

Aktualnie panująca w Chinach fala upałów jest najpotężniejszą w historii obserwacji meteorologicznych, które prowadzone są od 1961 roku. W niektórych miejscach upał trwa nieprzerwanie od ponad 70 dni!

Poprzedni rekord upalnych dni w Chinach wynosił 62 dni – w 2013 roku, jednak skala klęski żywiołowej aktualnie jest dużo większa. Wiele Chińskich prowincji zmaga się z temperaturami rzędu 30-35°C, były też jednak miejsca, gdzie odnotowywano temperatury sięgające nawet 45°C.

upały w Chinach, upały w Chinach,fala upałów,chuny,poyang
AP Photo

Rekordy temperatur

Reklama

Rekordy temperatur odnotowano w ponad 200 punktach obserwacyjnych. Utrzymujący się upał doprowadził do katastrofalnej suszy. W ciągu 70 dni temperatura powyżej 35°C została zarejestrowana w 1680 obserwatoriach meteorologicznych, a temperatura przekraczająca 37°C w aż 1426. Był to również okres, w którym termometry wskazywały wartości ponad 40°C na największym obszarze kraju w historii. Sytuacji nie poprawia fakt, że kiedy południe kraju zmaga się z ekstremalnymi suszami, północ nawiedzają nawalne opady deszczu, przyczyniające się do powodzi.

“Sytuacja pogodowa i klimatyczna w Chinach jest poważna i skomplikowana. Na południu występują ekstremalne temperatury i susze, a na północy intensywne opady. Nałożona na siebie sytuacja suszy i powodzi przyniosła wyzwania w zakresie zapobiegania katastrofom, łagodzenia ich skutków i pomocy humanitarnej. Wyraźnie jesteśmy świadkami skutków zmian klimatu – skomentował sytuację asystent sekretarza generalnego WMO dr Wenjian Zhang.”

upały w Chinach, upały w Chinach,fala upałów,chuny,poyang

Nieprzerwany upał

Od rozpoczęcia się lata w aż 10 prowincjach Chin zarejestrowano najwięcej dni z upalnymi temperaturami w historii obserwacji, a w 6 kolejnych była to druga największa ilość. Ponad 930 obserwatoriów meteorologicznych (37% obserwatoriów w całym kraju) osiągnęło standard obserwacji ekstremalnych upałów, z tego 262 z nich zarejestrowało najwyższe w historii obserwacji temperatury.

Reklama

Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w mieście Chongqing, w centralnej części kraju. Jest to 9-milionowe miasto, a całą część administracyjną zamieszkuje aż 30 milionów ludzi. Na jego obrzeżach ciągle dochodzi do pożarów, a mieszkańcy miasta jak i wielu innych regionów dotkniętych upałami odcinani są od prądu czy wody, w celu oszczędzania energii.

Jeziora wysychają.

Poyang, największe jezioro słodkowodne w Chinach zaczęło wysychać wcześniej niż zwykle. Ma to zwykle miejsce podczas pory suchej, jednak w tym roku skurczyło się o ponad 70%. Również poziom rzeki Jangcy, trzeciej co do wielkości na całym świecie znacznie się obniżył.

Jej poziom jest najniższy od początku pomiarów w drugiej połowie XIX w. Przy okazji woda odkryła 600-letnie posągi buddyjskie. By zapewnić dopływ wody do kluczowych regionów upraw ryżu, kopane są rowy doprowadzające wodę. Robotnicy jednak mogą pracować tylko nocami, ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury w ciągu dnia.

Problemy z energetyką

Wysokie temperatury przyczyniły się też do większego zapotrzebowania energetycznego, m.in. w celu zasilania klimatyzatorów czy chłodni. Aby zapobiec powstaniu kryzysu energetycznego, chiński rząd ograniczył pracę części fabryk, a ludziom w miastach odłączany jest prąd. Wydajność elektrowni wodnych umieszczonych na rzece Jangcy znacznie spadła. W celu złagodzenia kryzysu chiński rząd był zmuszony do wznowienia działania elektrowni zasilanych węglem. Na początku sierpnia spalanie węgla zwiększyło się w całym kraju o 15%.

Autor: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama