Przejdź do treści

Czy to koniec erupcji wulkanu Cumbre Vieja? Wstrząsy nagle ustały.

Według naukowców największa erupcja w europejskim kraju od 77 lat zmierza ku końcowi. Pojawia się nadzieja na przystąpienie do odbudowy poszkodowanych miejscowości i infrastruktury oraz powrót mieszkańców.

cumbre vieja, cumbre vieja,la palma
Cumbre Vieja Źródło: 5deseptiembre.cu

Wstrząsy nagle zniknęły.

Reklama

INVOLCAN – Służba wulkanologiczna dla Wysp Kanaryjskich opublikowała dziś informację, że od poniedziałku (13.12.2021) nie zarejestrowano już żadnego wstrząsu ziemi w regionie aktywności wulkanu Cumbre Vieja. Jest to najdłuższy okres uspokojenia aktywności sejsmicznej od czasu wybuchu wulkanu we wrześniu. Sama erupcja wiele razy zaskakiwała naukowców, więc teraz podchodzą oni do tych wieści z bardzo dużą dozą ostrożności.

cumbre vieja, la palma,
Aktualny widok na CumbreVieja

Czy to koniec erupcji Cumbre Vieja?

Zdjęcie z czołówki artykułu przedstawia widok z ostatniej nocy na 'wygasły’ wulkan Cumbre Vieja. Widok niespotykany, ponieważ od około trzech miesięcy trwała erupcja.

Oznaki wygasania erupcji

Reklama

Pierwszy raz od początku erupcji wskaźniki powiązane z erupcją systematycznie spadają, co może być przesłanką do faktycznego przyjęcia twierdzenia, że erupcja się kończy.

Zmniejszająca się emisja dwutlenku siarki

Według badań zmniejsza się emisja dwutlenku siarki (SO2), która spadła do mniej niż pięciu ton dziennie. Jest to wyjątkowo niska wartość, biorąc pod uwagę poprzednie dni i tygodnie.

Lawa i emisja dwutlenku węgla

Spadła też bardzo mocno emisja dwutlenku węgla. Zmniejszyła się produkcja popiołów wulkanicznych. Spada też ilość wydobywającej się lawy, a jej wypływy ograniczyły swój zasięg.

cumbre vieja, cumbre vieja,la palma
Początki erupcji. Źródło: Wikipedia

Najdłuższa pauza we wstrząsach wulkanicznych

Reklama

Najważniejszą jednak oznaką jest właśnie brak wstrząsów. Wstrząsy wulkaniczne są to specyficzne „drżenia”, charakterystyczne dla wibracji wytwarzanych przez magmę pod powierzchnią ziemi, która porusza się w kierunku powierzchni ziemi. Wstrząsy te zatrzymały się w poniedziałek koło godziny 21:00 czasu lokalnego. To nie pierwsze takie wyciszenie, jednak to jest najdłuższe. Nigdy wcześniej drżenie nie zostało zatrzymane na cały dzień lub dłużej, jak to się dzieje teraz.

Władze La Palmy o zakończeniu erupcji.

Parę dni temu władze La Palmy ogłosiły, że są szanse na uspokojenie się wulkany przed końce 2021 roku. W związku z tym będzie można od początku roku 2021 rozpocząć odbudowę zniszczonych miejscowości oraz infrastruktury. Potrzebne to będzie do powrotu ludzi, którzy musieli zostać ewakuowani z powodu zagrożeń związanych z rozwijającą się erupcją wulkanu Cumbre Vieja.

Podsumowanie erupcji na wyspie La Palma

Erupcja wulkanu rozpoczęła się 19 września 2021 roku. Była to erupcja flankowa na grzbiecie kompleksu wulkanicznego Cumbe Vieja, który obejmował swoim zasięgiem południową połowę wyspy La Palma. Wyspy będącej jedną z Wysp Kanaryjskich.
Erupcja trwa ponad 87 dni i jest najdłuższą erupcją w kraju europejskim. Jest też najbardziej niszczycielską erupcją wulkanu na La Palmie od momentu rozpoczęcia rejestracji takich wydarzeń.

cumbre vieja, cumbre vieja,la palma
Obszar lawy. Źródło: Wikipedia
Reklama

W wyniku erupcji ewakuowano blisko 7100 osób. Na miejscu pozostało wiele zwierząt domowych, którym niesiono w miarę możliwości pomoc. Dużo z nich zginęło lub zdziczało. Strumienie lawy zniszczyły ponad 3000 budynków oraz dużą część infrastruktury w południowozachodniej części wyspy. Strumienie mają około 3,5 kilometra szerokości (najszerszy punkt) i około 6,2 kilometrów długości. Dotarły do Atlantyku, tworząc nowy półwysep.

Wulkan emitował też ogromne ilości popiołów, które przykryły wiele miejscowości i wiosek. Świat obiegały zdjęcia ludzi walczących z przysypującym domostwa popiołem.

Oficjalnie erupcja wulkanu spowodowała jedną ofiarę śmiertelną. Co prawda nie bezpośrednio, ale władze powiązały śmierć jednej osoby z erupcją wulkanu. Więcej o przyczynach śmierci tej osoby jeszcze nie wiemy.

cumbre vieja, cumbre vieja,la palma
Źródło: Wikipedia

Imię wulkanu

Reklama

Erupcja wulkanu potocznie nazwana jest Cumbre Vieja. Źródłem erupcji jest nowy otwór wulkanu Cumbre Vieja. Na La Palmie otwory wulkaniczne tradycyjnie otrzymują nową nazwę z wymarłego już języka Guanche. Pierwszą, wczesną propozycją nazwy Guanche dla otworu był Jedey, po pobliskiej wiosce. Nazwa jednak nie została odebrana przychylnie. Nowszą propozycją jest Tajogaite co w tłumaczeniu z języka Guanche znaczy „Pęknięta Góra” i jasno nawiązuje do sytuacji, jaka miała miejsce. Do tej pory nazwa ta zyskała szersze poparcie i pozytywny odbiór.

Inne nasze artykuły.

Reklama