Przejdź do treści

Erupcja wulkanu Etna. Zachwycające zdjęcia.

Wulkanolodzy śledzili to wydarzenie z takim samym zdumieniem, jak Włosi stłoczeni na ulicach, uzbrojeni w telefony komórkowe i aparaty fotograficzne. Etna dała wszystkim pokaz swojego pierwszego paroksyzmu – po południu 10 lutego 2022 roku. Absolutny spektakl, jakiego nie widziano od prawie 20 miesięcy. I którego nie przewidziano.

erupcja wulkanu etna
Źródło: @salvo_cerruto

Niespodziewana erupcja 10 lutego 2022

Reklama

Pod koniec stycznia notowano sporadyczną aktywność wulkanu. Pojawiła się emisja popiołu i pyłu wulkanicznego. Ale potem wszystko wróciło do normy. Ważne zmiany w zachowaniu wulkanu odnotowano również rankiem 10 lutego, ale nic nie wskazywało na tak dużą aktywność wieczorem.

Około godziny 18:00, gdy słońce już zaszło, zauważono fontanny lawy z południowo-wschodniego krateru. O godzinie 19.00 stały się już jedną dużą strombolijską fontanną. Jednak najpiękniejsze zdarzenie miało miejsce między godziną 22:00 a 23:00. Fontanny lawy poszybowały na prawie 1000 metrów wysokości…

Reklama

Wiatr podczas erupcji miał zmienny kierunek. Rozwiał emitowane popioły na zachód, a następnie skręcił na południowy wschód. Dopełniło to piękny obraz eksplozji – skręconą kolumną emitowanego popiołu. Między Katanią a Enną słychać było potężne ryki erupcji. Można było zaobserwować również pioruny w kolumnie erupcyjnej. Po godzinie 23:00 erupcja zaczęła się wygaszać.

erupcja wulkanu etna, erupcja wulkanu etna,2022,10.02.2022
Autor Giuseppe Touzo

Co się wydarzyło na szczycie?

W dniu dzisiejszym (sobota) będą robione dodatkowe pomiary i badania, aby zrozumieć, co się stało. Z doniesień obserwatorów wynika, że widzieli oni również dwie lub trzy odrębne fontanny lawy i zauważyli ważne pęknięcia na bokach od południowego wschodu wulkanu. 

Erupcja wulkanu Etna – Filmy

Reklama