Przejdź do treści

Fala upałów w Europie. Pobite rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii i Francji.

Fala upałów związana z gorącym powietrzem zwrotnikowym, które znajduje się nad Europą Zachodnią przyczynia się do pobicia rekordów temperatur. 

Reklama

Wczoraj w wielu miejscach starego kontynentu zostały pobite rekordy dla lipca, a nawet rekordy absolutne.

Rekordowo wysokie temperatury w Wielkiej Brytanii

Rekord wszech czasów został pobity między innymi w Walii. Została ten zarejestrowana temperatura 37.1°C, pobijając poprzedni rekord o 1.9°C, co jest bardzo dużą różnicą. Podobna sytuacja miała miejsce w Jersey, gdzie temperatura wyniosła aż 37.9°C. Poprzedni rekord w całej historii pomiarów został pobity o 1.9°C. Nieco dalej na północ fala upałów również dała o sobie znać. W stolicy Irlandii, Dublinie zanotowano temperaturę wynoszącą 33°C, a w mieście Aboyne w Szkocji: 31.3°C

Reklama

Dziś po południu w Londynie (Heathrow) odnotowano absolutny rekord wszechczasów dla pomiarów temperatur dla Anglii wynoszący 40.2°C!

Rekordowe temperatury we Francji

Wracając do dnia wczorajszego, aż 100 rekordów temperatur odnotowano na terenie Francji. Bardzo wysokie temperatury skoncentrowały się głównie na zachodzie kraju, gdzie w wielu miejscach zostały wydane ostrzeżenia przed upałem. W miejscowości Brest został pobity rekord temperatury z roku 1949, który wynosił 35.2°C. Zanotowana wczoraj temperatura przebiła go o ogromną sumę +4.1°C, wyniosła 39.3°C. Jednym z wielu rekordów była również temperatura zanotowana w Cazaux: 42.4°C

Fala upałów jest nadal obecna nad zachodnią i centralną częścią Europy. Rekordowe temperatury mogą nadal dziś padać między innymi na Wyspach Brytyjskich .

Reklama

Źródło: Scott Duncan, 

Autor: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama