Przejdź do treści

Front chłodny. Czym jest front chłodny i jak wpływa na pogodę?

Front chłodny. Czym jest front chłodny i jak wpływa na pogodę?

Front chłodny – czym jest?

Reklama

Front chłodny to granica między nacierającą chłodną masą powietrza i ustępującą masą ciepłą. Przeważnie ma charakter burzowy, a głównym typem chmur występujących w obrębie tego frontu jest cumulonimbus. Front chłodny jest frontem szybkim, zawsze szybszym od frontu ciepłego, ponieważ powietrze chłodne jako gęstsze wsuwa się pod rzadsze powietrze ciepłe. Front chłodny często zajmuje pas o szerokości tylko ok. 50–75 km, a wypychane do góry z dużą prędkością powietrze ciepłe musi w rezultacie utworzyć chmury typu kłębiastego.

Jak rozpoznać zbliżający się front chłodny?

Przed nadejściem frontu chłodnego znajdujemy się w ciepłej masie powietrza. Pierwszą oznaką zbliżania się frontu chłodnego są często chmury cirrus, cirrostratus, a potem altostratus – podobnie jak przy froncie ciepłym, jednak ilość tych chmur jest mniejsza.

Reklama

Wypiętrzone chmury typu cumulus są też z reguły większe niż te przy froncie ciepłym i mogą powodować lekkie opady jeszcze przed przejściem frontu.

W miesiącach zimowych front chłodny przynosi przede wszystkim opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W miesiącach letnich często występują burze. Wtedy to na samym czele frontu chłodnego mamy ogromną chmurę burzową cumulonimbus, która zasysa ciepłe powietrze sprzed czoła frontu, czyszcząc je przy okazji z wszelkiego typu zawiesin. Dlatego też, w czasie przechodzenia frontu chłodnego, widzialność znacznie się poprawia. Robi się coraz ciemniej, wiatr staje się porywisty. Mogą pojawiać się pierwsze błyskawice.

Frontowe chmury cumulonimbus są znacznie silniejsze i czas ich życia jest znacznie dłuższy od tych, które powstają wewnątrz jednorodnej masy powietrza na skutek lokalnego przegrzania podłoża. Zaczyna się silny burzowy opad i burza z piorunami, która relatywnie szybko mija. Koniec burzy oznacza, że linia frontu już przeszła.

Co dzieje się po przejściu frontu chłodnego?

Reklama

Po przejściu frontu, wiatr zmienia swój kierunek o ponad 50 stopni w stosunku do kierunku w ciepłej masie powietrza. Widoczność poprawia się znacznie, staje się wręcz „kryształowa”. Obserwator znajduje się w tym momencie w chłodnej masie powietrza o chwiejnej równowadze. Zwykle, po przejściu frontu, na horyzoncie widać następny wał chmur burzowych, zwany czasami błędnie frontem wtórnym.

Fronty chłodne są częstym zjawiskiem na naszej szerokości geograficznej i mają duży wpływ na pogodę i klimat. Warto więc obserwować niebo i zachowanie zwierząt, które często reagują na zmiany ciśnienia i temperatury przed nadejściem frontu. Można też korzystać z prognoz pogody lub map synoptycznych, które pokazują położenie i ruch frontów atmosferycznych.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama