Przejdź do treści

Front chłodny z silnym wiatrem do 100 km/h nocą z piątku na sobotę.

Nowe wyliczenia zaostrzyły przewidywaną prędkość wiatru. Postanowiliśmy przyjąć górną granicę wyliczeń. Nocą z piątku na sobotę wkroczy do Polski dynamiczny front chłodny, który przyniesie w swoim obrębie silne porywy wiatru. Lokalnie porywy maksymalne mogą osiągnąć do ~100 km/h.

Dynamiczny front chłodny

Reklama

Dynamiczny front chłodny związany jest z bardzo głębokim niżem Queena znajdującym się nad Morzem Norweskim. Kształtuje on w Polsce pogodę za sprawą rozległych frontów. Już nocą z czwartku na piątek przechodził nad Polską front ciepły. W piątek dostaniemy się w sektor cieplejszego powietrza. Za frontem ciepłym „goni” front chłodny. Strefa opadów z nim związana będzie dość wąska. A sam front przemieszczać się będzie szybko. W jego obrębie wzrośnie prędkość wiatru.

Część modeli sugeruje wiatr szkwałowy związany z linią szkwału, która utworzy się na froncie. Sami też jesteśmy tego zdania. Gdy faktycznie utworzy się linia szkwału to prędkość wiatru lokalnie może osiągnąć do 100 km/h.

Prognoza ICON – Porywy do 90 km/h

Reklama

Model numeryczny ICON sugeruje dynamiczne wejście wąskiej strefy frontowej nocą z piątku na sobotę. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Prędkość wiatru bardzo szybko wzrośnie w porywach do 90 km/h (zachód i centrum) oraz 70 km/h (wschód) podczas przechodzenia frontu. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

front chłodny, front chłodny,silnym wiatrem
Źródło: WXCharts

Prognoza ARPEGE – Porywy do 100 km/h

Model numeryczny ARPEGE sugeruje dynamiczne wejście wąskiej strefy frontowej nocą z piątku na sobotę. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 100 km/h (zachód i centrum) oraz 80 km/h (wschód) podczas przechodzenia frontu. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

front chłodny, front chłodny,silnym wiatrem

Prognoza ECMWF – Porywy do 80 km/h

Model numeryczny ECMWF sugeruje dynamiczne wejście wąskiej strefy frontowej nocą z piątku na sobotę. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 70 km/h (zachód i centrum) oraz 60 km/h (wschód) podczas przechodzenia frontu. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

front chłodny, front chłodny,silnym wiatrem
Źródło: WXCharts

Prognoza SWISS – Porywy do 70 km/h

Reklama

Model SWISS również sugeruje dynamiczne wejście wąskiej strefy frontowej nocą z piątku na sobotę. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 70 km/h. Najsilniej wiać będzie w województwach zachodnich i centralnych. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

Prognoza GFS – Porywy do 60 km/h

Model numeryczny GFS również sugeruje wejście wąskiej strefy frontowej nocą z piątku na sobotę. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 60 km/h (zachód i centrum) oraz 50 km/h (wschód) podczas przechodzenia frontu. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

front chłodny, front chłodny,silnym wiatrem
Źródło: WXCharts

Prognoza ALARO – porywy do 95 km/h

front chłodny, front chłodny,silnym wiatrem

Model ALARO widzi tym razem wąską strefę frontową jednak z wiatrem w porywach do 100 km/h. Wg tego modelu strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód z odchyleniem na północ. Stanie się to w nocy z piątku na sobotę. Prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 100 km/h podczas przechodzenia frontu. Po jego przejściu sytuacja się uspokoi.

Podsumowanie

Reklama

Po przejrzeniu prognoz modeli numerycznych widzimy, że nocą z piątku na sobotę wejdzie do Polski front chłodny. Będzie bardzo szybko przemieszczał się z zachodu na wschód. Będzie mu towarzyszyć wąska strefa opadowa. W jego obrębie znajdzie się wąska strefa silnego wiatru. Naszym zdaniem na jego czele utworzy się formacja (lub formacje) liniowa i to ona będzie powodowała silny wiatr szkwałowy. Prędkości maksymalne na tę chwilę wg. nas ~80 km/h. Jak będzie naprawdę? Zobaczymy już jutro wieczorem, ponieważ front zacznie się aktywować w Niemczech.

Reklama