Często piszemy w naszych postach o frontach atmosferycznych. Oznaczamy je na mapie. Pytacie, czym się od siebie różnią. Przygotowaliśmy krótką charakterystykę każdego z frontów.
Czym są fronty atmosferyczne?
Front atmosferyczny (inaczej zwany frontem meteorologicznym) to granica styku i strefa przejściowa dwóch różnych mas powietrza. Przez różnicę mam na myśli różną temperaturę i gęstość. I to z uwagi na różnice gęstości te masy powietrza nie mogą się ze sobą w bardzo szybkim tempie zmieszać. Lżejsza, cieplejsza masa powietrza wślizguje się nad chłodniejszą, cięższą masę powietrza. Podczas mieszania się powietrza pojawiają się często intensywne zjawiska meteorologiczne.
Front atmosferyczny jest składową systemu frontów, który buduje niż atmosferyczny.
Front ciepły
Frontem ciepłym nazywamy strefę styku masy ciepłej powietrza, wypierającej masę chłodną. Po przejściu frontu ciepłego następuje wzrost temperatury.


Front chłodny
Gdy chłodna masa powietrza nasuwa się na ciepłą masę, tworzy się front chłodny. Zimne powietrze z racji tego, że jest gęstsze, wślizguje się pod ciepłą masę powietrza, wypierając ją ku górze.
Wyróżniamy:
- Front chłodny I rodzaju (zwany po prostu frontem chłodnym)
- Front chłodny II rodzaju (inaczej front chłodny przyspieszony)


Front zokludowany
Stanowi on swoistą kombinację frontu ciepłego i frontu chłodnego i ma cechy obu tych frontów. Powstaje, gdy front chłodny dogoni front ciepły. Wtedy to powietrze ciepłe zostaje oderwane od powierzchni ziemi. W zależności od typu powietrza przed frontem chłodnym i za frontem ciepłym możemy wyróżnić:
- Okluzję chłodną — powietrze za frontem chłodnym jest zimniejsze od powietrza chłodnego przed frontem ciepłym.
- Okluzję ciepłą — powietrze za frontem chłodnym jest cieplejsze od powietrza chłodnego przed frontem ciepłym.

